Zakaj pride do izgube las v menopavzi in kakšne rešitve obstajajo?

Menopavza je naravno obdobje v življenju ženske, ki se običajno pojavi med 45. in 55. letom starosti. Medtem ko se dobro zavedamo vpliva menopavze na srčno-žilno zdravje, telesno težo in kostno maso, so njeni učinki na zdravje las pogosto spregledani. Zmanjšanje ravni hormonov, kot sta estrogen in progesteron, lahko privede do različnih sprememb v zdravju las, kar lahko močno vpliva na samopodobo in kakovost življenja.

Zakaj pride do izgube las v menopavzi in kakšne rešitve obstajajo?

Med menopavzo se ravni estrogena in progesterona znatno znižajo, kar povzroči hormonsko neravnovesje. To neravnovesje vodi do sprememb v presnovi, razpoloženju ter zdravju las. Estrogeni igrajo pomembno vlogo v anageni fazi rasti las, kar pomeni, da s primernimi ravnmi estrogenov lasje ostanejo dlje časa v tej fazi, kar spodbuja njihovo rast. Z zmanjšanjem estrogenov pa lasje prehajajo v telogeno, mirujočo fazo, kar povečuje izpadanje las in zmanjšuje njihovo gostoto. V tem času se lahko androgeni, ki ostajajo na normalni ravni, pretvorijo v dihidrotestosteron (DHT), kar dodatno oslabi lasne mešičke in vodi do izgube las, značilne za androgenetsko alopecijo.

Med najpogostejšimi oblikami izgube las pri ženskah po menopavzi sta ženska androgenetska alopecija in frontalna fibrozirajoča alopecija. Ženska androgenetska alopecija se kaže kot postopno tanjšanje las na zgornjem in sprednjem delu lasišča, pri čemer linija lasišča običajno ostaja nespremenjena. Frontalna fibrozirajoča alopecija prizadene predvsem ženske v menopavzi in se kaže kot izguba las v sprednjem predelu lasišča, pogosto pa so prizadete tudi obrvi.

Poleg izgube las na lasišču se mnoge ženske srečujejo tudi s hirzutizmom, neželeno rastjo dlak na območjih, kot je obraz. Ta pojav je prav tako povezan z hormonskim neravnovesjem, saj nizke ravni estrogena omogočajo, da androgeni povzročijo rast dlak na bradi, licih in zgornji ustnici.

Zdravljenje izgube las v menopavzi vključuje več možnosti. Minoksidil, lokalno zdravljenje, se pogosto uporablja za spodbujanje rasti las. Antiandrogena zdravila, kot sta finasterid in dutasterid, zavirajo delovanje DHT, kar zmanjšuje njegov vpliv na lasne mešičke. Hormonsko nadomestno zdravljenje lahko pomaga uravnovesiti hormonske ravni, vendar je treba njegovo uporabo skrbno nadzorovati, saj lahko prinese določena tveganja.

Zdravljenje hirzutizma vključuje lokalne pripravke in antiandrogenska zdravila ter metode fizične depilacije ali lasersko odstranjevanje dlak.

 

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.