Zgodnje vstajanje lahko izboljša počutje in poveča produktivnost
Številni znani posamezniki, med njimi podjetniki, ustvarjalci in vodilni v svetovnih korporacijah, prisegajo na moč zgodnjega vstajanja. Pravijo, da jim je ta preprosta sprememba urnika pomagala doseči večjo jasnost, mir in učinkovitost. In čeprav to morda ni za vsakogar, raziskave in osebne izkušnje mnogih kažejo na številne koristi.
Ena izmed največjih prednosti zgodnjega vstajanja je možnost, da opravimo naloge brez vsakodnevnih motenj. V trenutkih, ko še večina ljudi spi, ni klicev, elektronske pošte ali nenadnih zahtev. Tako imamo več miru za razmislek, branje, gibanje ali načrtovanje dneva. Tudi občutek, da smo že zgodaj nekaj dosegli, lahko dolgoročno poveča zadovoljstvo in samozavest.
Po mnenju raziskovalcev so zgodnji vstajalci pogosto bolj produktivni. Lažje ohranjajo rutino, se hitreje lotijo nalog in so manj pod vplivom vsakodnevnega stresa. Ta občutek nadzora nad dnevom lahko spodbuja osebni in poklicni uspeh.
Poleg tega je jutro čas, ko narava ponuja drugačno podobo. Tišina, hladen zrak, svetloba sončnega vzhoda in prazne ulice ponujajo redke trenutke zbranosti in miru. Ti zgodnji trenutki so za mnoge postali vir navdiha in priložnost za razmislek.
Vendar pa zgodnje vstajanje ni nujno primerno za vsakogar. Tisti, ki so naravno bolj dejavni pozno zvečer, lahko ob prisilnem vstajanju zgodaj trpijo zaradi utrujenosti, motenj razpoloženja, slabše koncentracije ali celo zdravstvenih težav. Poslušanje lastnega telesa ostaja ključno.
Ni enega pravilnega odgovora za vse. Medtem ko nekateri uspevajo ob zgodnjih urah, drugi dosežejo največ prav v poznejših delih dneva. Pomembno je, da posameznik poišče svoj ritem in se drži urnika, ki mu najbolj ustreza – tako fizično kot psihično.