Tisti, ki nenehno zamujajo naj bi živeli bolje

Zamujanje, ki ga številni doživljajo kot neprijetno navado, ima po ugotovitvah znanstvenikov lahko tudi drugo plat. Ljudje, ki pogosto zamujajo, so namreč po raziskavah bolj optimistični in spontani, čeprav jim pogosto zmanjka občutka za realen čas.

Tisti, ki nenehno zamujajo naj bi živeli bolje

Psihologinja Diana DeLonzor pojasnjuje, da takšni posamezniki ne zamujajo namenoma, temveč preprosto verjamejo, da bodo vse opravili v zastavljenem času. Njihova dojemanje časa je namreč drugačno – pogosto si brez težav zapomnijo dogodke izpred desetih let, a hkrati pozabijo dogovore iz prejšnjega tedna.

Profesor psihologije Jeff Conte z Univerze v San Diegu je izvedel raziskavo, v kateri je sodelovalo več oseb, razdeljenih v dve skupini: tiste z osebnostnim tipom A, ki jih zaznamujeta tekmovalnost in nestrpnost, ter tiste z osebnostnim tipom B, bolj sproščene in ustvarjalne. Prav slednje je uvrstil med tiste, ki pogosteje zamujajo.

V nalogi, kjer so morali oceniti dolžino enominutnega časovnega intervala, so posamezniki iz skupine A v povprečju ocenili, da je minilo 58 sekund, medtem ko so tisti iz skupine B ocenili 77 sekund. Rezultati kažejo, da imajo ljudje različen občutek za čas, kar vpliva na njihovo vsakodnevno točnost.

Tisti, ki pogosto zamujajo, navadno ne obsojajo drugih, če zamujajo, znajo hitro reagirati v nepričakovanih situacijah, brez težav v nekaj minutah uredijo potrebne stvari, hkrati pa ohranjajo pozitiven odnos in vero, da jim bo uspelo – tudi v zadnjem trenutku. Ta njihov optimizem pogosto prispeva k boljšemu zdravju in celo daljšemu življenju v primerjavi s posamezniki, ki jih bolj vodita red in natančnost.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.