To so opozorilni znaki raka debelega črevesa, ki jih ne smemo prezreti

Rak debelega črevesa je četrta najpogostejša vrsta tumorja na svetovni ravni, kažejo podatki Mednarodnega centra za raziskave raka pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO).

To so opozorilni znaki raka debelega črevesa, ki jih ne smemo prezreti

Čeprav je bolezen pogostejša pri starejših, se pojavlja tudi pri mladih, opozarjajo strokovnjaki.

Rak debelega črevesa se začne v končnem delu črevesja ali danki, kjer nastajajo polipi. Večina teh tvorb je benignih, a se lahko sčasoma razvijejo v maligne. Med dejavniki tveganja za nastanek bolezni Slovensko združenje za boj proti raku izpostavlja nezdrav življenjski slog, vključno s kajenjem, uživanjem alkohola, nezdravo prehrano z malo sadja in zelenjave ter prekomerno težo. Poleg tega so tveganje za razvoj bolezni povečali tudi genetski dejavniki, vnetne črevesne bolezni in sladkorna bolezen tipa 2.

Bolezen lahko prizadene tudi mlajše, kar potrjuje zgodba Joeja Faratzisa, ki so mu pri 28 letih diagnosticirali raka debelega črevesa v četrtem stadiju. Joe je mesece ignoriral opozorilne znake, kot so nočno potenje, bolečine v spodnjem delu trebuha, pogosti obiski stranišča, stalni krči, zaprtje in krvavitev v blatu. V svojem sporočilu na družbenih omrežjih poziva: "Ne odlašajte z obiskom zdravnika. Zgodnje odkrivanje lahko reši življenje."

Pravilna prehrana igra ključno vlogo pri preprečevanju bolezni. Raziskava Univerze Complutense v Madridu, objavljena v znanstveni reviji Antioxidants, kaže, da lahko čebelji proizvodi, kot so med, matični mleček in propolis, pomagajo v boju proti raku. Študija je pokazala, da je kostanjev med, obogaten z matičnim mlečkom in propolisom, učinkovit pri uničevanju tumorskih celic, ne da bi prizadel zdrave celice. Ta ugotovitev odpira možnosti za podporno uporabo medu pri različnih vrstah raka, vključno z rakom kože, jeter, prostate in pljuč.

Rak debelega črevesa je ena izmed bolezni, kjer je zgodnje odkrivanje ključnega pomena za uspešno zdravljenje. Strokovnjaki pozivajo k rednim pregledom in hitremu ukrepanju ob opaženih simptomih. Skupaj z zdravim življenjskim slogom lahko to pripomore k zmanjšanju tveganja za nastanek bolezni.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.