Mladi si želijo otroke, a brez kompromisa s samimi sabo
V času, ko so življenjske poti mladih generacij vse bolj razpršene med iskanjem poklicnega uspeha, osebne rasti in stabilnosti, se vprašanje starševstva pogosto spremeni v tiho dilemo. Baby Center se je odločil prisluhniti tem občutljivim razmislekom z anketo Baby? Maybe! in odkril, da otroci niso izgubili mesta v srcih mladih – a svet, v katerem naj bi rasli, sproža dvome, pomisleke in potrebo po novem razumevanju.
Anketa razkriva, da si kar 63 odstotkov sodelujočih želi otroke, še dodatnih 24 odstotkov pa o tem razmišlja. V ospredju je starševstvo kot zavestna odločitev, ne kot samoumevnost. Mladi najpogosteje načrtujejo starševstvo med 30. in 35. letom starosti, pri čemer si želijo, da ne bi bilo osnovano na odpovedovanju sebi, temveč na zaupanju in ravnovesju.
Največji strah, ki so ga izrazili, je negotovost sveta – podnebne spremembe, politične napetosti in razpad vrednot jim dajejo občutek, da je prihodnost vse prej kot predvidljiva. Sledi skrb zaradi usklajevanja družinskega in poklicnega življenja ter vprašanje, kako ostati posameznik tudi kot starš. Mnogi se bojijo, da bi starševstvo pomenilo izgubo svobode in identitete.
Tehnologija sicer večine ne odvrača od misli na otroke, a tretjina o njenem vplivu še ni razmišljala, kar nakazuje, da digitalna vzgoja še ni ozaveščeno področje. V prihodnosti bo to zahtevalo nove pristope in znanja.
Vrednote, ki jih mladi povezujejo z dobrim starševstvom, so predvsem čustvena prisotnost, vzgoja v skladu z integriteto in finančna stabilnost. Ob tem se zavedajo, da »ljubezen ni vse«, če ni varnega doma, časa in sredstev.
Baby Center je s pobudo želel odpreti prostor za pogovor, ne vsiljevati odločitev. Njihov cilj je razumeti potrebe prihodnjih staršev in jim ponuditi več kot izdelke – tudi podporo, vsebine in okolja, ki spodbujajo pogumno, a svobodno odločanje. Vprašanje »Baby? Maybe!« tako ostaja odprto, spoštljivo in na pravem mestu – v središču življenj, kjer se išče ravnovesje med željo in realnostjo.