Več kot polovica Evropejcev se počuti osamljenih

Evropa se kljub naprednim tehnologijam in družbenim omrežjem sooča z naraščajočim problemom osamljenosti. Raziskava nemškega farmacevtskega podjetja Stada je pokazala, da se kar 52 odstotkov Evropejcev počuti osamljene, pri čemer so najhuje prizadeti mladi med 18. in 35. letom starosti.

Več kot polovica Evropejcev se počuti osamljenih

V raziskavi, ki je zajela 46.000 anketirancev iz 23 držav, med njimi tudi Slovenije, je 65 odstotkov vprašanih svoje duševno zdravje ocenilo kot zelo dobro ali precej dobro, le devet odstotkov pa kot slabo. Kljub temu se osamljenost kaže kot vse bolj razširjen problem. Med starejšimi od 55 let se osamljenost pojavlja pri 41 odstotkih, med mladimi pa je ta delež kar 63-odstoten.

Najbolj osamljeni so prebivalci Poljske, Finske, Švedske in Slovaške, kjer se tako počuti več kot 58 odstotkov prebivalstva. V Sloveniji štirje odstotki vprašanih navajajo, da se vedno počutijo osamljene, medtem ko jih 18 odstotkov meni, da je vzrok osamljenosti preveč dela in delovnih obveznosti.

Raziskava je pokazala tudi, da so ženske bolj nagnjene k občutkom osamljenosti (57 odstotkov) kot moški (46 odstotkov). Občutek osamljenosti sicer z leti upada, a pri mladih ostaja zaskrbljujoče visok.

Pomanjkanje časa za družabne stike zaradi dela navaja več kot četrtina mladih, predvsem na Slovaškem (31 odstotkov) in v Švici (29 odstotkov). Med starejšimi pa je najpogostejši razlog smrt partnerja ali bližnjega družinskega člana, kar je značilno za 23 odstotkov Ircev ter 21 odstotkov Poljakov in Britancev.

Pozitivno povezavo med fizičnim in duševnim zdravjem je izpostavila večina fizično pripravljenih Evropejcev, saj je 83 odstotkov teh svoje duševno zdravje ocenilo kot pozitivno, medtem ko je enako trdilo le 28 odstotkov fizično nepripravljenih.

Raziskava navaja, da bi lahko boljše ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem zmanjšalo občutek osamljenosti pri skoraj polovici Evropejcev. S tem bi se lahko izboljšalo tudi duševno zdravje in splošno počutje prebivalstva.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.