Možganske vaje lahko zmanjšajo tveganje za demenco
Demenca, ki prizadene več kot 55 milijonov ljudi po svetu, predstavlja enega največjih izzivov sodobne medicine. Svetovna zdravstvena organizacija poroča, da vsako leto zabeležijo skoraj 10 milijonov novih primerov, zdravila pa za zdaj ni. Kljub temu raziskave kažejo, da lahko možganske vaje zmanjšajo tveganje za to stanje in pomagajo ohranjati kognitivne funkcije.
Demenca ni posamezna bolezen, temveč skupek simptomov, ki vplivajo na spomin, razmišljanje in družbene sposobnosti. Dr. Shrei Kumar Srivastava pojasnjuje, da sta med najpogostejšimi oblikami Alzheimerjeva bolezen in vaskularna demenca, pri katerih se simptomi lahko gibljejo od blage pozabljivosti do resnih okvar, ki spreminjajo vsakdanje življenje.
Mentalne aktivnosti delujejo na podlagi nevroplastičnosti, sposobnosti možganov, da se prilagajajo in reorganizirajo z ustvarjanjem novih nevronskih poti. S tem je mogoče odložiti pojav demence ali upočasniti njen razvoj. Raziskave potrjujejo, da imajo ljudje, ki redno izvajajo mentalno stimulativne aktivnosti, manjše tveganje za blago kognitivno okvaro, ki je pogosto predhodnica demence.
Med najučinkovitejšimi vajami za krepitev možganov so:
Učenje novih veščin
Igranje glasbenega instrumenta, obvladovanje obrti ali učenje tujega jezika prinaša izzive za možgane.
Uganke in igre
Križanke, sudoku ali šah spodbujajo pomnjenje in reševanje problemov.
Branje in pisanje
Branje knjig, pisanje dnevnika ali ustvarjanje zgodb ohranjajo miselno aktivnost.
Trening spomina
Uporaba tehnik vizualizacije in asociacij izboljša delovanje spomina in podpira kognitivno zdravje.
Strokovnjaki poudarjajo, da je za možgane najkoristneje, če se izzivi razlikujejo in vključujejo dejavnosti, ki zahtevajo izstop iz cone udobja. Redna vadba možganov je tako ena izmed najboljših naložb za dolgotrajno kognitivno zdravje.