Glava brez skrbi in misli, tudi to je mogoče

Mednarodna skupina nevroznanstvenikov in filozofov je zbrala obstoječe znanje o trenutkih, ko človek občuti, da ne razmišlja o ničemer. V novi analizi, objavljeni v strokovni reviji Trends in Cognitive Sciences, so predstavili teorijo, da gre za resnično in razpoznavno duševno stanje, ki se razlikuje od običajnega blodnega razmišljanja ali tako imenovanega mentalnega tavanja.

Glava brez skrbi in misli, tudi to je mogoče

Raziskovalci so analizirali 80 znanstvenih člankov in poudarili, da gre pri praznem umu za posebno stanje, povezano z večjo zaspano­stjo, upočasnjenim delovanjem in več napakami pri opravljanju nalog. Opaženi so bili tudi fiziološki znaki, kot so upad srčnega utripa in manjša zenica, kar kaže na zmanjšano možgansko budnost. V določenih delih možganov, predvsem tistih, povezanih s pozornostjo in jezikom, se je med praznino zmanjšala aktivnost.

Nevroznanstvenica Athena Demertzi z Univerze v Liègeu pojasnjuje, da so pri prostovoljcih, ki so poročali, da "ne mislijo na nič", spremljali možgansko aktivnost in opazili posebne vzorce, ki so podobni tistim pri nezavesti ali med spanjem. V določenih primerih so se v možganih pojavile lokalne epizode spanja, kjer je del možganov ostal aktiven, drugi pa so prešli v stanje počitka.

Po raziskavah se prazen um lahko pojavlja v povprečju med pet in dvajset odstotkov časa, razlike med posamezniki pa so velike. Pojav je pogostejši pri dolgotrajnih in napornih nalogah, ob pomanjkanju spanja ali po naporni telesni dejavnosti. Raziskovalci ugotavljajo, da gre za tipično stanje budnosti, čeprav se zdi, da se um popolnoma izklopi.

V stanju praznega uma so opazili motnje v obdelavi zaznav, počasnejše možganske valove in povečano aktivnost v zadnjih delih možganov, kar lahko vpliva na slabšo sposobnost ohranjanja pozornosti. Pri poskusu, da ljudje zavestno izpraznijo glavo misli, se je aktivnost zmanjšala tudi v centrih za jezik, gibanje in spomin.

Avtorji zaključujejo, da gre pri praznem umu za nabor fiziološko pogojenih stanj, ki jih sprožijo različne ravni vzburjenosti. Ta stanja vplivajo na delovanje mehanizmov, kot so spomin, jezik in pozornost. Čeprav prazen um včasih deluje kot znak zaspanosti ali utrujenosti, so trenutki brez misli del običajnega stanja budnega človeka.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.