Kaj so navidezna, obogatena in mešana resničnost?
Navidezna, obogatena in mešana resničnost so oblike računalniških simulacij, ki posamezniku prikažejo bolj ali manj računalniško obdelano okolje, med njimi pa je nekaj razlik, med drugim v napravah, ki omogočajo prikazovanje simulacije.
Navidezna resničnost posameznika prestavi v povsem računalniško ustvarjeno okolje, pri obogateni resničnosti je resnično okolje "obogateno" z računalniško izdelanimi objekti, pri mešani resničnosti, ki je nekakšna zmes navidezne in obogatene resničnosti, pa so računalniško ustvarjeni objekti ali celotno okolje v resnični prostor tudi umeščeni.
Navidezna resničnost je najstarejša med temi tehnologijami, za "potopitev" vanjo pa uporabnik potrebuje naglavno napravo in kontrolerje za delovanje v simuliranem okolju.
Pri obogateni resničnosti je zgodba nekoliko drugačna, saj uporabnik deluje v resničnem okolju, na katerega so naslikani računalniško ustvarjeni objekti. Za to obliko simulacije, ki je morda najbolj znana po priljubljeni mobilni aplikaciji oziroma igrici Pokemon Go, največkrat zadostuje že sodoben pametni telefon, obstajajo pa tudi drugi pripomočki.
Najnovejša oblika tehnologije poigravanja z resničnostjo je mešana resničnost, ki pravzaprav obsega celoten spekter aplikacij med obogateno in navidezno resničnostjo, saj sega od simulacij, ki so postavljene v resnično okolje, do simulacij navideznega okolja, ki pa upošteva danosti oziroma postavitve resničnega okolja.
Najpomembnejša razlika med obogateno in mešano resničnostjo je, da lahko v slednji uporabnik deluje in z računalniško ustvarjenimi objekti upravlja tako, kot bi bili v resničnem svetu.