Izčrpavanje podzemne vode premaknilo Zemljino os vrtenja
Znanstveniki so odkrili, da intenzivno črpanje podzemne vode v zadnjih desetletjih ni le vplivalo na dvig morske gladine, temveč je povzročilo tudi opazen premik Zemljine rotacijske osi. Med letoma 1993 in 2010 naj bi se os rotacije premaknila za skoraj meter proti vzhodu zaradi prerazporeditve ogromnih količin vode.
V raziskavi, objavljeni v znanstveni reviji Geophysical Research Letters, so raziskovalci ocenili, da je bilo med tem obdobjem izčrpanih približno 2.150 gigaton podzemne vode, kar ustreza dvigu morske gladine za več kot šest milimetrov. Premikanje tako velike mase vode na druge lokacije je povzročilo spremembe v razporeditvi teže na planetu, kar je vplivalo na rotacijski pol Zemlje.
Premik rotacijske osi, znan kot polarno gibanje, je naraven pojav, vendar lahko nanj vplivajo spremembe v razporeditvi mase na Zemlji. Podobno kot vrteči se vrh spremeni smer vrtenja, če nanj dodamo težo, tudi prerazporeditev vode vpliva na Zemljino rotacijo.
"Rotacijski pol Zemlje se naravno premika, vendar naša študija kaže, da ima prerazporeditev podzemne vode največji vpliv na te spremembe," pojasnjuje geofizik Ki-Weon Seo z Nacionalne univerze v Seulu, ki je vodil raziskavo.
Raziskava je pokazala, da je premik rotacijske osi postal očiten šele, ko so v modele vključili prerazporeditev podzemne vode. Brez tega dejavnika bi bil premik osi manjši za približno 20 odstotkov.
Največja prerazporeditev podzemne vode je bila opažena v zahodni Severni Ameriki in severozahodni Indiji, kar so geografske širine, kjer premiki mase najbolj vplivajo na rotacijsko os. To kaže, da bi lahko države z intenzivnim črpanjem podzemne vode s trajnostnim upravljanjem ublažile vplive na polarno gibanje.
Premik osi za zdaj ne predstavlja tveganja za sezonske spremembe, saj se os vrtenja naravno premika za nekaj metrov letno. Vendar bi lahko takšne spremembe na dolgi rok vplivale na podnebje