Poškodbe, ugrizi in zemlja: kdaj potrebujete cepivo proti tetanusu

Tetanus je lahko smrtonosen, a cepljenje nas učinkovito ščiti. Kljub temu zaščita ni trajna – zato mnogi ne vedo, kdaj je treba cepljenje obnoviti, še posebej po poškodbi, ugrizu ali delu v naravi.

Poškodbe, ugrizi in zemlja: kdaj potrebujete cepivo proti tetanusu

Bakterija, ki povzroča tetanus, živi v zemlji, prahu in iztrebkih živali. Do okužbe pride, če v telo vstopi prek odprte rane. Prizadene mišice, ki se začnejo močno krčiti. V skrajnih primerih lahko pride do zlomov kosti, težav z dihanjem ali celo smrti.

Zaščita obstaja, a ni dosmrtna
V Sloveniji je cepljenje vključeno v redni program od leta 1951. Kljub temu zaščita sčasoma popusti in v določenih okoliščinah je treba odmerek obnoviti.

Kdaj je treba cepiti znova?
Če ste bili cepljeni v otroštvu in od zadnjega cepljenja ni minilo več kot 10 let, novega odmerka ne potrebujete. Če je od zadnjega cepljenja minilo več kot deset let, se ob poškodbi priporoča poživitveni odmerek.

Če niste cepljeni ali niste prepričani, prejmete zaščitna protitelesa in začnete s cepljenjem – trije odmerki v nekaj mesecih. Tako pridobite zaščito za prihodnjih deset let.

Ne čakajte na simptome
Od okužbe do pojava znakov lahko mine več dni ali celo več tednov. Bolezen pa lahko napreduje zelo hitro. Ob ugrizu ali umazani rani se čim prej posvetujte z zdravnikom.

Večje tveganje pri določenih poklicih
Veterinarji, kmetje, komunalni delavci in vsi, ki redno prihajajo v stik z zemljo ali živalmi, bi morali cepljenje proti tetanusu obnavljati vsakih deset let.

Če sodite mednje, se o tem pogovorite z osebnim zdravnikom. Lahko gre za eno injekcijo – zaščita pa lahko reši življenje.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.