Naravno čiščenje črevesja lahko pomaga, a previdnost ni odveč

Čiščenje debelega črevesa je med alternativnimi pristopi k zdravju postalo priljubljena praksa. Namen je odstranjevanje toksinov in odpadnih snovi iz prebavil, kar naj bi pozitivno vplivalo na raven energije, delovanje jeter in imunski sistem. Kljub temu večina znanstvenih raziskav tega ne potrjuje. Strokovnjaki opozarjajo, da koristi čiščenja debelega črevesa niso dokazano potrjene, razen kadar gre za pripravo na kolonoskopijo, ki jo predpiše zdravnik.

Naravno čiščenje črevesja lahko pomaga, a previdnost ni odveč

Med najbolj varnimi načini za spodbujanje zdravega delovanja črevesja ostaja zadosten vnos tekočine. Voda pomaga vlažiti blato in omogoča lažje odvajanje. Odraslim se priporoča od šest do osem kozarcev vode dnevno, k skupnemu vnosu pa pripomorejo tudi sadni sokovi in čaji. Dolgotrajna dehidracija lahko vpliva na črevesno mikrobioto in oslabi imunski odziv v prebavilih.

Sadni in zelenjavni sokovi vsebujejo vlaknine, naravne sladkorje in fitokemikalije, ki lahko spodbudijo gibanje črevesja. Najbolj priporočljive so slive, jabolka z lupino, hruške, kivi, grozdje in limona. Vendar strokovnjaki svarijo pred nepredelanimi sokovi, saj lahko obremenijo ledvice ali povzročijo prebavne motnje, zlasti pri ljudeh s sladkorno boleznijo. Bolj priporočljivo je uživanje smoothiejev, ki ohranjajo vlaknine in vodo iz sadežev.

Pomanjkanje vlaknin je pogost vzrok za počasno prebavo. Oreščki, fižol, semena, žita, otrobi in jagodičevje so dober vir vlaknin, ki pospešujejo prehod blata skozi črevesje. Priporočen dnevni vnos znaša od 25 do 30 gramov. Kadar jih z običajno prehrano ne dosežemo, lahko zdravnik priporoči prehranska dopolnila.

Fermentirana živila, kot so jogurt, kislo zelje, kisle kumarice in jabolčni kis, vsebujejo probiotike. Ti prispevajo k uravnoteženi črevesni mikrobioti in so lahko v pomoč pri težavah, kot sta sindrom razdražljivega črevesja in vnetne črevesne bolezni. Študije celo nakazujejo povezavo med probiotiki in zmanjšanim tveganjem za kolorektalni rak.

Odporen škrob, ki ga najdemo v krompirju, rižu, zeleni banani, ajdi, prosolu, al dente testeninah in nekaterih žitaricah, prispeva k večji masi blata in spodbuja gibanje črevesja. Tudi flavoni iz citrusov, kot jih vsebuje limonin sok, lahko pozitivno vplivajo na zdravje prebavil.

Čeprav čiščenje črevesja ostaja popularno, strokovnjaki poudarjajo, da mora vsak poseg v prebavni sistem temeljiti na preverjenih informacijah in individualnem pristopu. V primeru težav je vedno priporočljivo posvetovanje z zdravnikom, saj lahko nepravilna uporaba določenih metod povzroči več škode kot koristi.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.