Festival medu in Dan medu v kulinariki
V Čebelarskem centru Gorenjske v Lescah bo tretjo soboto v septembru potekal tradicionalni Festival medu in Dan medu v kulinariki.
Dogodek bo interaktivno zasnovan s poudarkom na medu, čebeljih pridelkih in kulinariki. Obiskovalci se bodo lahko udeležili delavnic, kjer bodo izdelovali medene lizike in sodelovali v kulinaričnih delavnicah z Anjo Fir, finalistko šova MasterChef Slovenija. Poleg tega se bodo seznanili z uporabo medicinskega kostanjevega medu, uživali pa bodo lahko tudi v zabavnem šovu žonglerske in ognjene skupine Čupakabra. Dogodek bo spremljal bogat program z različnimi aktivnostmi.
Zakaj vključiti med v kulinariko?
Med spada med funkcionalna živila, saj ima številne ugodne učinke na zdravje. Najbolj prepoznani sta antioksidativna aktivnost in protimikrobna učinkovitost medu, ki ga uvrščata med naravna zdravila.
Kako vključiti med v domačo kulinariko?
Čeprav med običajno povezujemo s sladkimi jedmi, ga lahko vključimo tudi v pripravo različnih slanih jedi, kot so juhe, mesne jedi in solatni prelivi. Poleg tradicionalnega slovenskega zajtrka (kruh z medom) in čaja z medom v času prehladov, lahko med uporabimo kot nadomestilo za sladkor ali ga dodamo celo pri peki kruha.
Kateri med izbrati pri nakupu?
Pri nakupu medu bodite pozorni na državo porekla, najboljša izbira je lokalni med iz Slovenije. Priporočamo nakup medu, ki je del evropskih shem kakovosti, kot so Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo, Kočevski gozdni med in Kraški med z zaščiteno označbo porekla. Te vrste medu prepoznate po evropskih znakih kakovosti na embalaži, ki zagotavljajo višjo stopnjo nadzora in sledljivosti.