Drevi plesno-gledališka predstava Barbare Novakovič Hortus Conclusus - vrt
V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma (CD) bo drevi premiera plesno-gledališke predstave Barbare Novakovič Hortus Conclusus - vrt. Predstava je del nove trilogija Alegorije in del programa ob tridesetletnici delovanja gledališča Muzeum.
Trilogija Alegorije, ki nastaja med letoma 2022 in 2025, sestoji iz treh plesno-gledaliških projektov in sintezne predstave. Tema tridelnega projekta so alegorije - prizma časa v okviru ikonografskih smeri, ki jih tkejo poezija, literatura in likovna umetnosti.
Hortus Conclusus - vrt preučuje razmerja med zunanjo podobo pojavov in kozmoloških kompozicij, ki temeljijo na principu naravnih prvin (veter, reke, meseci, zodiak), ter matematično sistematičnostjo koledarjev in enciklopedij, so o predstavi zapisali v CD.
Predstava Hortus Conclusus se bo potopila v imaginarne prostore, kjer poezija prijateljuje s filozofijo. Razmerja med mikro in makro prostori v smislu fizičnih ali miselnih entitet bodo kreirala svojevrstno vizualno pisavo, vpeto v gledališki svet odrskih pomanjšav in fantazijskih, vegetativnih povečav.
V predstavi nastopajo Luka Ostrež, Jerca Rožnik Novak, Mateja Železnik in Petra Govc, Sanja Nešković Peršin, Branko Potočan in Mateja Rebolj.
Sodelavka za dramaturgijo je Jana Pavlič. Pod scenografijo se podpisujejo Vlatka Ljubanović, Dana Čuk, Valentin Dowhyj, Juna Drobnič, Maša Ferjančič in študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani. Zvočna podoba je delo Gala Škrjanca Skaberneja, kostumografija Ane Kolenc in režiserke Novakovič.
Prva enota trilogije Alegorije je bila plesna predstava z naslovom Alegorije mesecev - atributi leta 2022 in je temeljila na motivih mesečnih ciklov z atributi, ki zajemajo življenje narave (flora) v kontekstu napetosti med opravili ter čutnimi in čustvenimi impulzi, ki jih poraja življenje.
Lani je sledila je druga enota trilogije z naslovom Alegorije, fragmenti. Avtorska predstava je imela poudarek na sodobnih plesnih postopkih skozi specifike naravnih in delovnih ritmov, ritmov astralnih sil (Ovidij, Verij, Flak ...). Ta t. i. trojna podoba mesecev je bila obravnavana v razmerjih žanrskih upodobitev iz zgodovine ciklov v sklopu literarnih in likovnih paradigem od antike do renesanse.
Trilogija Alegorije bo sklenjena prihodnje leto s predstavo Darovanja. Projekt se bo nanašal na liturgijo slavja in temo sijajne podobe mesecev ter drugih naravnih personifikacij, ki so jih označevala praznovanja in obredja.
Hortus Conclusus - vrt je nastal v sodelovanju s Fakulteto za arhitekturo Univerze v Ljubljani, Slovenskim gledališkim inštitutom (Slogi), Kulturnim društvom Qulenium in Narodnim domom Maribor, Vetrinjski dvor.
Ponovitve plesno-gledališke predstave so na sporedu še to soboto in ponedeljek, prav tako ob 20. uri.
V okviru tridesete obletnice delovanja Gledališče Muzeum bo po zadnji ponovitvi predstave v Linhartovi dvorani še pogovor, na katerem bodo sodelovali Blaž Lukan, Tomaž Toporišič, Jana Pavlič, Marijan Rupert ter drugi soustvarjalci Gledališča Muzeum in publikacije, katere izid je pri Slogiju predviden spomladi 2025.
Čriček v pesti leta 1994 je bila prva predstava gledališča Muzeum. Izvedli so jo v bivših prostorih studia Viba Film Studia v cerkvi sv. Jožefa v Ljubljani in je za ljubljanski uprizoritveni prostor pomenila prelomnico, navaja spletna stran Muzeuma.
Program zavoda Muzeum je zasnovan kot serija platform, trilogij, ki se skozi večletno obdobje vsebinsko dopolnjujejo.