Ukrajina poroča o več kot 4.000 uničenih ruskih artilerijskih sistemih
Vrhovni poveljnik ukrajinskih oboroženih sil Oleksandr Sirski je izjavil, da so ruske sile od začetka letošnjega leta izgubile že več kot 4.000 artilerijskih sistemov. Ukrajinska vojska naj bi bila v zadnjem času posebej osredotočena na ciljanje ruske artilerije, ki močno vpliva na dogajanje na fronti.
Rusko obrambno ministrstvo pa medtem poroča o novih napadih na energetske objekte. Tarča napada je bila po njihovih navedbah transformatorska postaja v Brjanski regiji, kjer naj bi ukrajinski droni povzročili materialno škodo. Moskva trdi, da gre za sistematične poskuse destabilizacije energetske infrastrukture, ki naj bi vplivala tudi na civilno prebivalstvo.
Ameriški predsednik Donald Trump je v odzivu na razmere dejal, da si želi doseči dogovor med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in Ukrajino. Ocenil je, da bi bilo mir mogoče doseči brez dodatnih carinskih ukrepov na rusko nafto, o katerih je sicer pred kratkim še razmišljal. Trump je obenem napovedal, da bi lahko že prihodnji mesec obiskal Savdsko Arabijo, Katar in morda tudi Združene arabske emirate.
Kitajski zunanji minister Wang Yi, ki je na obisku v Moskvi, je potrdil, da so odnosi med ZDA in Rusijo začeli kazati znake izboljšanja. Poudaril je, da dialog med največjima jedrskima silama vliva določeno mero optimizma v sicer negotovo globalno politično okolje. Po njegovih besedah so že potekali konkretni pogovori med ekipama iz Moskve in Washingtona o politični rešitvi vojne v Ukrajini in izboljšanju dvostranskih odnosov.
Kljub težkim razmeram na bojišču Peking še naprej poziva k mirovnim pogajanjem in meni, da so tudi najmanjši premiki v tej smeri pomembni. Wang Yi je izjavil, da mir ni samoumeven, temveč ga je treba doseči z načrtnim delovanjem in politično voljo vseh vpletenih strani.