Iskanje podmornice Titan v odločilni fazi

Iskanje pogrešane podmornico s petimi potniki na turistični poti za ogled potopljenega Titanika je v odločilni fazi, saj je na njej po ocenah ostalo le še za deset ur kisika. Podmornice še niso našli, čeprav so v sredo povečali število letal, ladij in podvodne opreme iz ZDA, Kanade in Francije. V sredo so na območju iskanja zaznali podvodne zvoke.

Iskanje podmornice Titan v odločilni fazi

Majhna podmornica z imenom Titan, ki je v lasti podjetja za podvodno raziskovanje OceanGate Expeditions, je od leta 2021 z vsakoletnimi potovanji beležila razpad Titanika in podvodni ekosistem okoli njega. Titan je v nedeljo izginil na oddaljenem območju severnega Atlantskega oceana.

Po podatkih ameriške obalne straže je kanadsko letalo v torek in sredo na območju iskanja zaznalo podvodne zvoke. Uradniki so povedali, da ne vedo, kaj je zvoke povzročilo, robotsko plovilo, ki je doslej preiskovalo območje, pa je dalo negativne rezultate. Poslali so dodatna plovila na daljinsko upravljanje.

"Oprema, ki je na kraju in ki prihaja, je najbolj izpopolnjena na svetu in zagotovo lahko doseže te globine," je dejal izvršni direktor kanadskega podjetja Horizon Maritime Sean Leet.

V iskalni operaciji so razširili območje iskanja, tako da sedaj obsega območje, ki je dvakrat večje od Slovenije v globini štirih kilometrov pod gladino oceana.

Po podatkih kanadskega skupnega reševalnega koordinacijskega centra v Halifaxu na Novi Škotski je bilo plovilo prijavljeno kot zamujeno približno 700 kilometrov južno od mesta St. John's na Novi Fundlandiji.

Titan so spustili z ledolomilca, ki ga je najelo podjetje OceanGate in ga je prej upravljala kanadska obalna straža.

Strokovnjaki menijo, da bi bil najboljši scenarij, če bi Titan našli na površini oceana. Opremljen je namreč z varnostnimi sistemi, ki mu pomagajo, da se v nujnih primerih dvigne na površje, tudi če so vsi na krovu nezavestni.

Če bi Titan obtičal na dnu oceana, pa bi potnikom sčasoma zmanjkalo kisika in bi se zaradi izjemnega mraza podhladili.

Plovilo bi se lahko ujelo tudi v ribiško mrežo ali drugo zanko. V teh primerih bi bilo najbolje, če bi ga dosegli s pomočjo daljinsko vodenega robota na optičnem kablu, je dejal zaslužni profesor znanosti o Zemlji in okolju na univerzi Syracuse Jeff Karson.

Glede na 96-urno zalogo kisika bi se njegove zaloge lahko izčrpale danes.

Razpoke Titanovega trupa v globini pa bi pomenile takojšnjo smrt zaradi velikega pritiska v globokem oceanu.

Predstavnik ameriške mornarice je v sredo sporočil, da je v St. John's prispel poseben mornariški reševalni sistem, s katerim bi lahko podmornico Titan potegnili na površje. Vendar pa bo to za potnike prepozno, saj bi potrebovali okoli 24 ur, da bi sistem priklopili na podmornico, ki je še niso niti našli.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.