Zakaj prebadanje ušes dojenčkom ni dobra ideja?

Prebadanje ušes pri otrocih je tema, ki pogosto sproža razprave med starši in strokovnjaki. Po priporočilu Ameriške akademije za pediatrijo bi morali starši s tem posegom počakati vsaj do otrokovega šestega meseca starosti. Vendar se v številnih kulturah to izvaja prej, bodisi zaradi običajev bodisi zaradi želje staršev. Ne glede na razlog obstajajo tveganja, ki jih je vredno upoštevati.

Zakaj prebadanje ušes dojenčkom ni dobra ideja?

Prebadanje ušes je boleče ne glede na starost. Pri dojenčkih lahko povzroči rdečico, občutljivost in bolečino. Otroci so nepredvidljivi, zato lahko nenamerno potegnejo za uhan in se poškodujejo. Poleg tega obstaja tveganje okužb, tudi če starši skrbno upoštevajo navodila za nego. Nepravilna higiena lahko povzroči oteklino, bolečino ali celo brazgotinjenje.

Poleg zdravstvenih tveganj se pojavlja tudi vprašanje izbire. Prebadanje ušes pri dojenčkih pomeni, da starši odločajo namesto otroka, ki morda kasneje v življenju odločitve ne bo odobraval. Čeprav luknjanje ušes ni vedno trajno, se lahko zgodi, da luknja ostane vidna, kar lahko pri odraslem otroku povzroči obžalovanje.

Strokovnjaki svetujejo, da se starši pred odločitvijo temeljito pozanimajo o tveganjih in koristi posega ter razmislijo, ali bi bilo bolje to odločitev prepustiti otroku, ko bo dovolj star, da se odloči sam. Zdravje in dobro počutje otroka bi morala biti pri tem na prvem mestu.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Priljubljeno

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.