Pregoreksija ima lahko resne posledice za otroka
Pregoreksija je izraz, ki se nanaša na obsedenost s podobo telesa in sočasno vzdrževanje pretirane telesne dejavnosti in/ali nezdravega prehranjevanja med nosečnostjo. Ta motnja lahko povzroči resne posledice pri materi, kot so pomanjkanje hranil, utrujenost ter povečano tveganje za prezgodnji porod ali zaplete pri porodu.
Vzroki za pregoreksijo so pogosto povezani z globljimi psihološkimi težavami. Mnoge nosečnice se spopadajo s pritiskom, da bi ostale vitke med nosečnostjo, kar lahko vodi do razvoja pregoreksije. Družbeni standardi lepote, medijski vplivi in osebne izkušnje lahko prav tako prispevajo k razvoju te motnje.
Simptomi pregoreksije vključujejo pretirano skrb glede telesne teže, pretirano telesno vadbo tudi med nosečnostjo, omejevanje vnosa hrane ter občutke krivde ali sramu zaradi prehranjevanja. Nosečnice s pregoreksijo se pogosto osredotočajo na izgubo teže in ohranjanje vitke postave ter zanemarjajo potrebe svojega telesa in otroka v razvoju.
Če pregoreksijo prepoznamo prepozno ali je ne zdravimo pravilno, lahko ima resne posledice za otroka. Pomanjkanje hranil lahko vpliva na pravilen razvoj ploda, kar lahko povzroči dolgoročne zdravstvene težave pri otroku. Poleg tega lahko pregoreksija povzroči tudi povečano tveganje za prezgodnji porod ali zaplete pri porodu.
Če sumite, da imate pregoreksijo ali poznate nekoga, ki se s tem spopada, je iskanje strokovne pomoči ključnega pomena. Psihološka terapija, prehransko svetovanje in podpora socialnega okolja so pomembni elementi pri zdravljenju pregoreksije. Strokovnjaki vam lahko pomagajo razumeti vzroke za motnjo, razviti zdrav odnos do hrane in telesa ter postaviti temelje za okrevanje.
Pri zdravljenju pregoreksije je pomembna celostna obravnava. Psihoterapija, vključno s kognitivno-vedenjsko terapijo, lahko pomaga prepoznati in spremeniti negativne miselne vzorce ter razviti zdrave navade prehranjevanja. Prehransko svetovanje je ključno za zagotavljanje potrebne prehranske podpore tako za mater kot tudi za otroka. Poleg tega je pomembna tudi podpora socialnega okolja, ki lahko vključuje skupinsko terapijo, podporne skupine ali pogovore z drugimi ženskami, ki so se spopadale s pregoreksijo.
Če poznate nekoga, ki se spopada s pregoreksijo, je pomembno, da jim nudite podporo in razumevanje. Bodite poslušni, spodbujajte zdrave prehranjevalne navade, izogibajte se kritiki in poudarjajte pomen zdravega odnosa do telesa. Prisluhnite njihovim skrbem in jih spodbujajte k iskanju strokovne pomoči.
Zdrav odnos do telesa med nosečnostjo je ključnega pomena za dobro počutje matere in razvoj otroka. Sprejemanje sprememb telesa, spoštovanje lastnih potreb in osredotočanje na zdravo rast in razvoj otroka so pomembni vidiki zdrave nosečnosti. Izogibajte se primerjanju s splošnimi standardi lepote in se osredotočite na svoje zdravje in blaginjo.