Mladostniki doma iščejo več čustvene podpore
Nedavna raziskava ameriških Centrov za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) osvetljuje izzive, s katerimi se danes soočajo mladostniki, ter njihove čustvene potrebe. Študija je pokazala, da 61% anketiranih mladostnikov doživlja podcenjevanje s strani staršev, 28% pa jih živi s staršem, ki se sooča z duševno motnjo. Mnogi mladi izražajo željo po bolj odprti in podporni komunikaciji z odraslimi doma, vendar pri tem pogosto naletijo na nerazumevanje ali zavračanje.
Raziskava je razkrila, da dolgotrajna čustvena stiska, ki izvira iz zanemarjanja ali pomanjkanja čustvene varnosti doma, močno vpliva na njihovo duševno zdravje. Odrasli pogosto podcenjujejo vpliv svojega vedenja in svojih čustvenih reakcij na otroke, zato je ključno, da starši najprej prepoznajo svoje vzorce stresa in jih poskušajo obvladati.
Da bi ustvarili bolj čustveno varno okolje, se starši lahko vprašajo, kaj so sami pogrešali v svojem otroštvu, ter ta spoznanja uporabili za boljše razumevanje potreb svojih otrok. Samorefleksija in zapisovanje misli lahko pomagata ozavestiti nezadovoljene čustvene potrebe in omogočita bolj odprt pristop do otrokovih težav.
Ključ do spremembe je v bolj umirjenem odzivanju na stresne situacije in vzpostavljanju vzdušja, kjer se otroci počutijo slišane in spoštovane. Takšna čustvena varnost ne samo izboljšuje odnose med starši in otroki, temveč tudi pozitivno vpliva na otrokovo duševno zdravje in razvoj.
Odrasli, ki se trudijo razumeti in izboljšati svoje odzive, lahko pomagajo ustvariti okolje, kjer se mladostniki počutijo podprte, neobsojane in cenjene, kar prispeva k njihovemu dolgoročnemu čustvenemu blagostanju.