Ginekološka in babiška stroka svetuje porod v porodnišnici, ne na domu

V zadnjih letih v Sloveniji narašča število porodov na domu, a ti še vedno predstavljajo manj kot odstotek vseh porodov.

Ginekološka in babiška stroka svetuje porod v porodnišnici, ne na domu

Strokovnjaki porode na domu odsvetujejo, saj je najbolj varno roditi v porodnišnici, tudi zaradi morebitnih zapletov. Po smernicah, ki so jih pripravili, pa je za nekatere zdrave nosečnice porod na domu sicer dopusten.

Mediji so prejšnji teden poročali, da policija preiskuje smrt novorojenčka po porodu na domu. Na Policijski upravi Ljubljana so za STA potrdili, da poteka predkazenski postopek v zvezi s sumom storitve kaznivega dejanja zoper življenje in telo, vendar več podatkov zaradi interesa preiskave trenutno še ne morejo posredovati.

Na vprašanje, koliko takih primerov je Slovenija obravnavala v zadnjih petih letih, so na Generalni policijski upravi odgovorili, da je policija v enem primeru leta 2020 obravnavala zaplet pri porodu na domu, pri čemer je prišlo do okvare zdravja novorojenega otroka, zaradi česar je bila podana kazenska ovadba za kaznivo dejanje malomarnega zdravljenja in opravljanja zdravilske dejavnosti.

Porod na domu ginekologi odsvetujejo

Ginekologinja Tanja Premru Sršen, sicer tudi predsednica razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo in porodništvo ministrstva za zdravje, je za STA povedala, da ginekologi porod doma odsvetujejo. Enako je poudaril tudi predstojnik kliničnega oddelka ljubljanske porodnišnice Gorazd Kavšek.

Če med porodom pride do zapletov, je namreč tveganje za slabši izid doma večje kot v porodnišnici. Nekateri zapleti namreč zahtevajo takojšnje ukrepanje, ki pa doma ni mogoče. Porodnico je zato treba prepeljati v porodnišnico. Tudi če je reševalno vozilo na voljo takoj, zaradi geografskih značilnosti Slovenije in zastojev na cesti ni nujno, da bo v porodnišnico prispelo pravočasno.

Med večjimi zapleti, do katerih lahko pride med porodom, je Premru Sršen naštela porodne krvavitve, ki se pojavijo pri dveh do štirih odstotkih porodov, prav tako fetalni distres, torej stisko, do katere pride, ko plodu primanjkuje kisika.

Da je porod v porodnišnici najbolj varna oblika poroda tako za mater kot za novorojenčka, se strinja tudi babiška stroka, je za STA poudarila predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije Monika Ažman.

Nadzor nad dejavnostjo babic opravlja zbornica zdravstvene in babiške nege. Na vprašanje, koliko nadzorov so na področju porodov na domu opravili v zadnjem času, so v zbornici odgovorili, da na področju porodov na domu zbornica trenutno izvaja redni in izredni strokovni nadzor, ki pa sta še v teku in ju ne morejo komentirati.

Število načrtovanih porodov doma kljub porastu v zadnjih letih nizko

Glede na odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice porodov na domu v EU nosečnicam države ne morejo prepovedati, je pojasnila Premru Sršen. V Sloveniji je takih porodov za zdaj malo, vsaj po uradnih številkah, je pa v zadnjih letih poskočilo.

Od leta 2018 do 2021 je bilo v Sloveniji glede na podatke perinatalnega informacijskega sistema, ki so jih STA posredovali z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), vsako leto nekaj več kot 18.000 porodov, lani pa nekaj več kot 17.000. Načrtovanih porodov doma pa je bilo leta 2018 13, leta 2019 19, leto kasneje že 56, leta 2021 pa 96. Lani jih je bilo 71.

Ob tem na NIJZ poudarjajo, da gre za porode, ki sta jih prijavili dve diplomirani babici, ki izvajata zasebno babiško dejavnost.

Stroka in ministrstvo s priporočili za porod na domu

Da bi bili porodi tistih nosečnic, ki vseeno želijo roditi doma, čim bolj varni, so strokovnjaki v sodelovanju z ministrstvom za zdravje leta 2018 pripravili strokovne usmeritve za načrtovani porod doma.

Smernice natančno opredeljujejo, katere pogoje naj nosečnice izpolnjujejo, če želijo roditi doma. Usmeritve predvidevajo, da lahko na domu rodijo zdrave nosečnice brez kroničnih bolezni. Določajo tudi primeren položaj ploda, ki naj bi bil v glavični vstavi. Porod na domu v primeru dvojčkov ni varen.

V usmeritvah so opredeljeni tudi znaki, ob katerih je svetovana premestitev porodnice v porodnišnico. Pri veliko zapletih je znake mogoče prepoznati pravočasno in opraviti premestitev. Obstajajo pa tudi hudi zapleti, kjer je še v porodnišnici včasih težko tako hitro organizirati reševanje, je opozorila Premru Sršen.

"Treba pa je vedeti, na kaj moraš biti pozoren," je poudarila in dodala, da je, podobno kot pri športu, tudi pri zdravstvenih delavcih, ki pomagajo pri porodih, potrebno veliko treninga.

Ministrstvo doslej izdalo štiri dovoljenja za opravljanje babiške nege na domovih pacientov

Ažman je pojasnila, da lahko porode na domu vodi diplomirana babica oziroma diplomirani babičar, ki je vpisan v register izvajalcev v dejavnosti babiške nege in ima podeljeno veljavno licenco ter ima dovoljenje ministrstva za zdravje za opravljanje zdravstvene dejavnosti na področju babiške nege na domovih pacientov.

Kot je razvidno s spletne strani ministrstva, je slednje doslej izdalo štiri tovrstna dovoljenja - dvema babicama, edemu zavodu in enemu inštitutu. Kot so pojasnili STA, mora po zakonu o zdravstveni dejavnosti izvajalec dejavnosti za pridobitev dovoljenja ministrstva izpolnjevati več pogojev. Med drugim mora imeti zaposlenega odgovornega nosilca dejavnosti, razen če je to sam. Imeti mora prostor in opremo za opravljanje določene vrste dejavnosti, s pravnomočno sodbo ali dokončno sodbo pa mu ni smelo biti prepovedano opravljanje zdravstvene dejavnosti.

Kavšek sicer poudarja, da je po oceni porodničarjev končana fakulteta za dovoljenje samostojnim babicam premalo. V bolnišnicah pri porodu sodeluje ekipa različnih strokovnjakov, ki nadzorujejo drug drugega, babica pa je pri porodu na domu sama in kot taka ne more nadzirati samo sebe, je opozoril. Zato bi bilo na mestu občasno kroženje v porodnišnicah, kjer bi samostojne babice pridobile izkušnje, vsi v zdravstvenem sistemu pa bi tako lažje sodelovali.

Poleg nekaterih samostojnih babic porode na domu zagovarjajo tudi številne obporodne spremljevalke dule, je pojasnil. Problem je, ker gre za heterogeno skupino, ki nima enotnega združenja, posledično pa tudi ne nadzora.

Že odločene nosečnice mnenja ginekologov o porodu na domu večinoma ne iščejo

V ljubljanski porodnišnici so sicer dogovorjeni, da jih v primeru načrtovanih porodov na domu izvajalci o tem vnaprej obvestijo.

Na vprašanje, kako poteka pogovor ginekologov z nosečnicami, ki izrazijo željo po porodu na domu, je Kavšek odgovoril, da takih pogovorov ni veliko. Tiste, ki so že sprejele odločitev o porodu na domu, večinoma ne iščejo mnenja ginekologov.

Pogovor z nosečnico bi morala tako izvesti babica, ki bo opravila porod, po možnosti skupaj z ginekologom, ki spremlja nosečnost. "To je idealen scenarij, a ti idealni scenariji se večinoma ne zgodijo," je opozoril.

Kavšek sicer meni, da večina Slovenk zaradi dobre oskrbe še vedno zaupa porodnišnicam. Slovenija je namreč v samem evropskem vrhu, kar je pokazalo tudi poročilo pomembnih izidov za vse evropske države v letih od 2015 do 2019. Med drugim je bila Slovenija glede na ugotovitve poročila za Estonijo država z najnižjo stopnjo mrtvorojenosti v Evropi.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.