Ali naši otroci postajajo odvisni od sladkorja?

V primerjavi z letom 1950 otroci danes zaužijejo 25-krat več sladkarij in kar 30-krat več gaziranih pijač. Sladkor je za otroke pogosto privlačen, saj poleg sladkega okusa zagotavlja tudi energijo za igro in vsakodnevne aktivnosti. A koliko sladkorja je pravzaprav zdravo? Podatki kažejo na skrb vzbujajoče trende, ki zahtevajo večjo ozaveščenost staršev in skrbno načrtovanje prehrane.

Ali naši otroci postajajo odvisni od sladkorja?

Nutricionistka Jovana Živić opozarja, da težava ni le v sladkarijah, temveč v številnih industrijsko predelanih živilih, ki vsebujejo skrite sladkorje. Sokovi, prigrizki, kruh in pekovski izdelki so pogosto polni sladkorja, česar se starši pogosto ne zavedajo. Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije naj sladkor ne bi presegal 10 odstotkov dnevnega vnosa kalorij, pri čemer nove smernice to mejo znižujejo celo na pet odstotkov. Za otroke do šestega leta starosti to pomeni največ 20 gramov sladkorja dnevno.

Kljub tem priporočilom raziskave kažejo, da otroci do osmega leta starosti povprečno zaužijejo kar 21 žličk sladkorja dnevno, do 13. leta pa 34 žličk. Preseganje teh količin povečuje tveganje za debelost in razvoj sladkorne bolezni, opozarja Živićeva. "Otroci že z enim kozarcem soka zaužijejo 30 gramov sladkorja, kar pomeni, da so dnevne potrebe po sladkorju že presežene," poudarja nutricionistka. Ključnega pomena je, da starši poskrbijo za hranilno kakovosten preostanek prehrane in omejijo uživanje sladkarij na največ dvakrat tedensko.

Raziskave kažejo, da sladkor deluje na organizem podobno kot psihoaktivne substance. Povzroča odvisnost, vpliva na sistem nagrajevanja v možganih in hitro dvigne raven energije. Odrasli, ki poskušajo prenehati z uživanjem sladkorja, pogosto doživljajo krizo, ki traja štiri do pet dni. Pri otrocih je iskanje ravnovesja še posebej zahtevno, saj jih izdelki s sladkorjem obdajajo na vsakem koraku.

Prepoved sladkarij pogosto ne prinese želenih rezultatov, saj lahko povzroči nasproten učinek. Namesto tega Živićeva priporoča, da starši v prehrano vključijo manj sladke alternative in zdrave sladkarije, ki so manj industrijsko predelane. S tem ne samo zmanjšajo vnos sladkorja, ampak otroke tudi spodbujajo k bolj zdravemu odnosu do hrane.

Debelost in sladkorna bolezen postajata vse večji težavi med mladimi. Prekomerno uživanje sladkorja vodi v porušeno hormonsko ravnovesje, insulinsko rezistenco in zgodnji pojav metaboličnega sindroma. Starši imajo ključno vlogo pri tem, da otroke že zgodaj naučijo uravnoteženih prehranjevalnih navad, ki bodo vplivale na njihovo dolgoročno zdravje. Ravnovesje med zmernim uživanjem sladkarij in zdravimi prehranskimi navadami je ključ do ohranjanja njihovega zdravja in dobrega počutja.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.