Razlike med varčevanji in krediti še vedno (pre)velike

Na Zvezi potrpšnikov Slovenije so opazili, da so v zadnjem času nekatere banke dvignile obrestne mere za varčevanje, vendar še vedno obstaja velika razlika v primerjavi s kreditnimi obrestnimi merami.

Razlike med varčevanji in krediti še vedno (pre)velike

Lansko leto so skoraj vse banke držale obrestne mere blizu ničle, kar kaže na izboljšanje razmer za varčevalce. Vendar so še vedno opazne velike razlike med bankami glede obrestnih mer za varčevanje (depozite) in kredite.

Zveza potrošnikov Slovenije je izvedla primerjavo med kreditom in depozitom. V obeh primerih je bilo sklenjeno s 13-mesečnim obdobjem in zneskom 3000 evrov (pri BKS banki je bila upoštevana obrestna mera za 12-mesečni depozit, pri Unicredit banki pa obrestna mera za 12-mesečni depozit z avtomatskim podaljšanjem). Edina razlika je, da si v prvem primeru potrošnik sposodi denar od banke, v drugem primeru pa ravno obratno. Kakšne so torej razlike na izbranem primeru?

Kljub temu, da so nekatere banke v zadnjih mesecih dvignile obrestne mere za varčevanje, so razlike med obrestnimi merami za varčevanje in kredite še vedno zelo velike. Vendar to ne sme biti razlog, da bi se odpovedali varčevanju. Varčujete za svoje cilje, finančno varnost in bolj mirno ter udobno starost.

"Potrošniki imamo nekaj moči, da vplivamo na ponudbo bank. Svoje poslovanje prenesite tja, kjer za vaš denar dobite več, kjer dobite financiranje in druge bančne storitve po ugodnejših pogojih," so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije.

Nekaj nasvetov Zveze potrošnikov Slovenije:

  • (S)poznajte, nadzirajte in upravljajte svoje finance: prihodke in odhodke, postavljajte in spremljajte svoje finančne cilje.
  • Prihranke pri bančnem poslovanju poiščite na različnih področjih. Uporabite primerjalnike osebnih računov ter potrošniških in stanovanjskih kreditov na spletni strani www.zps.si Če je smiselno, banko zamenjajte.
  • Zmanjšajte svoje dolgove. Najprej odplačajte dražje dolgove in si ne izposojajte denarja po nepotrebnem.
  • Inflacija vztraja na dobrih sedmih odstotkih, obresti od varčevanj se temu niti na daleč ne približajo. Varčevalci si želimo »premagati« inflacijo, da naš denar ne izgublja realne vrednosti, a pozor: ne nasedajte izjemno ugodnim naložbenim ponudbam, ki posebej na spletu pogosto obljubljajo visoke donose, saj gre velikokrat za prevare.
  • Varčevanje je navada. Negujte jo in prenesite na mlajše člane družine.
  • Pri nenujnih nakupih upoštevajte pravilo 30 dni – toliko časa počakajte z nakupom, morda si premislite.
  • Vloge v posamezni banki so zaščitene do zneska 100.000 evrov. Več sredstev lahko razporedite v več bank.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.