Zagovornik poziva k strožjemu zakonu proti sovražnemu govoru v medijih

Zagovornik načela enakosti je ob pregledu predloga novega zakona o medijih in opozorilih Zakonodajno-pravne službe Državnega zbora poslancem predložil vrsto priporočil za izboljšave. Namen predlogov je, da zakon bolj učinkovito preprečuje sovražni govor v medijih in zagotavlja varstvo človekovih pravic.

Zagovornik poziva k strožjemu zakonu proti sovražnemu govoru v medijih

V priporočilih opozarja, da je sovražni govor eno najmočnejših sredstev za ohranjanje sistemske diskriminacije, ki ga že zdaj neposredno prepoveduje ustava. V luči napredka tehnologije predlaga, da zakon predvidi tudi možnost, da so vsebine ustvarjene samodejno z umetno inteligenco. V takih primerih naj velja domneva, da niso varovane s svobodo izražanja, dokler odgovornost zanje ne prevzame posameznik.

Zagovornik meni, da imajo odgovorne osebe v medijih po predlaganem besedilu zakona premalo zaščite, ko zavrnejo ali umaknejo vsebine, ki bi lahko bile v nasprotju s človekovimi pravicami. Predlaga, naj to ne bo le pravica, temveč zakonska dolžnost, ob tem pa naj se v zakon jasno vključi prepoved povračilnih ukrepov zoper tiste, ki tako postopajo, ter kaznovanje tistih, ki to prepoved kršijo.

Priporoča tudi določitev jasnih meril za razmejevanje med svobodo izražanja in sovražnim govorom, vključno z določitvijo ustreznih sankcij. Prav tako poziva k jasnejši opredelitvi javnega interesa v medijskem prostoru, saj je po njegovem mnenju preprečevanje širjenja idej, ki nasprotujejo temeljni demokraciji, del tega interesa.

Zato predlaga, naj zakon omogoča izključitev državnega financiranja tistih medijev, ki delujejo v nasprotju z ustavnimi vrednotami, in omogoča odvzem že dodeljenih sredstev. Poudarja, da zakon o varstvu pred diskriminacijo državi nalaga, da z javnimi sredstvi ne podpira protipravnega delovanja.

Zagovornik se zavzema še za boljšo zaščito otrok kot uporabnikov medijev, za strožja pravila pri oglaševanju verskih vsebin ter za vključitev zahtev glede dostopnosti za osebe z invalidnostmi. Mediji naj bodo po njegovem mnenju dolžni obravnavati zahteve po prilagoditvah, ki bi vsebinam omogočile dostop tudi za uporabnike z različnimi oblikami invalidnosti.

Ob tem predlaga uvedbo učinkovitih inšpekcijskih ukrepov za odstranitev nezakonitih vsebin in možnost takojšnjega ukrepanja v javnem interesu. Predlaga tudi enotno sankcioniranje sovražnega govora, ne glede na to, ali se pojavi v uredniški vsebini, oglasu ali kot komentar uporabnika.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.