V sežanskih javnih zavodih bodo delali tudi mladi s posebnimi potrebami

Sežanski javni zavodi bodo ponudili občasno delo obiskovalcem varstveno-delovnega centra. To je konkreten rezultat projekta za zaposlovanje oseb s posebnimi potrebami v lokalnem okolju, ki sodi v okvir programa Erasmus plus, v njem pa sodeluje tudi občina Sežana. Danes so projekt predstavili na srečanju predstavnikov zavodov.

V sežanskih javnih zavodih bodo delali tudi mladi s posebnimi potrebami

Dveletni evropski projekt z angleškim nazivom Employability of young people with mental disabilities in local communities (zaposljivost mladih z duševnimi motnjami v lokalnih skupnostih) se bo zaključil konec marca.

Občina Sežana v njem sodeluje z mrežo pridruženih partnerjev, in sicer s sežansko enoto Varstveno delovnega centra Koper, Društvom za duševno zdravje in kreativno preživljanje prostega časa Vezi, zaposlitvenim centrom Zavoda za predelavo hrane in turizem Bodika, Socialnim podjetjem Brinjevka ter Domom na Krasu. S Sežano sodelujeta dva partnerja iz Estonije in po eden iz Španije ter Cipra.

"Skozi raziskave v okviru projekta smo prišli do ugotovitev, da zaposlovanje oseb s posebnimi potrebami zaradi nacionalnih zakonodaj v bistvu niti ni tako lahko in tudi ni fleksibilno," je za STA povedala Mateja Grzetič Žerjal, ki na občini Sežana skrbi za čezmejno sodelovanje.

Posebej za Slovenijo so ocenili, da "v zakonodaji primanjkuje konkretnih rešitev za ustvarjanje zaposlitvenih možnosti" in da je potrebnih več spodbud. Glavna težava je, da obiskovalec varnostno-delovnega centra z zaposlitvijo izgubi pravico do razmeroma visokih socialnih transferjev, je pojasnila.

Zato so se odločili, da mladim ne bodo ponudili pravih delovnih mest, ampak začasna dela, najprej v javnih zavodih. Posamezniki bodo nekajkrat na teden delali to, za kar so usposobljeni. "Na občini bo to na primer delo v administraciji ali pomoč pri pripravi prireditev, v Kosovelovem domu na primer hostesna služba," je razložila.

Obiskovalci varstveno-delovnega centra so že sodelovali pri izvedbi kraškega maratona, kjer so prevzeli dve okrepčevalnici. "To je bil krasen rezultat projekta, ki niti ni bil načrtovan. Javnost je bila navdušena, tekači so ploskali osebam, ki so jim dajale okrepčila. Še bolj pomembno pa je, da so mentorji ugotovili, da so mladi sposobni izvesti cel delovni proces," je dejala Mateja Grzetič Žerjal.

Občina bo po njenih napovedih v letošnji proračun vključila sredstva za to, da javni zavodi sprejmejo na delo osebe s posebnimi potrebami. V prihodnosti želijo prakso razširiti na zasebna podjetja, seveda pod drugačnimi pogoji.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.