Pristni okusi Evrope

Od leta 2012 je Štajersko prekmursko bučno olje Slovenija zaščiteno na območju EU. Z vpisom v EU register zaščitenih kmetijskih pridelkov lahko uporablja evropski znak kakovosti Zaščitena geografska označba.

Pristni okusi Evrope

Študije so pokazale, da bučno olje prenese zelo visoke temperature in ga za pripravo hrane lahko mirno uporabite tudi tako, da ga segrevate in s tem obogatite okus jedi. Vse pa je seveda odvisno od vašega okusa.
Štajersko prekmursko bučno olje je proizvedeno s stiskanjem praženih bučnih semen, katera so pridobljena iz buč (Cucurbita pepo) in predelana na območju Štajerske in Prekmurja. Je temno zelene do rdeče barve, z značilnim aromatičnim vonjem in okusom.

BUČE
Na svetu poznamo 825 različnih vrst buč, a le ena vrsta je primerna za pridelavo bučnega olja iz njenih semen. Imenuje se Cucurbita pepo var. styriaca. Naši kraji v Prlekiji prav tej vrsti buč zagotavljajo najboljše pogoje za uspevanje. Buče zorijo od aprila do septembra, na istem polju lahko le vsako tretje leto. Vsaka podrobnost – od sajenja buč do pobiranja semen – mora biti 100-% pravilna, da lahko ustvarjamo izdelke najvišje kakovosti.

BUČNA SEMENA
Bučna semena so brez čvrste olesenele semenske lupine in jih ni treba luščiti. Seme je prevlečeno le s tanko kožico, da barva notranje strani preseva na zunanjo stran, zato je seme značilno olivno do temno zelene barve.

BUČNO OLJE
Bučno olje je dragoceno darilo narave, polno mineralov in vitaminov, ki mu zaradi izjemnih sestavin pravimo tudi "studenec mladosti". Bučno olje omamno diši in je prijetnega globokega okusa z nežnimi podtoni. Je tudi povsem naravno in lahko ima pozitivne učinke na telo ter počutje

Okus narave, ujet v kapljici olja
Štajersko prekmursko bučno olje lahko uporabite na različne načine, saj jedem doda bogat okus in aromo:
• za prelive solat: bučno olje lahko kombinirate še s kisom, medom, gorčico ali drugimi začimbami, ali pa ga uporabite samostojno.
• dodatek h juham: prelijte nekaj žlic bučnega olja po kremni juhi, preden jo postrežete.
• za mariniranje mesa: z njim bo meso postalo mehkejše in bolj sočno. Uporabite ga lahko tudi za končni preliv preko mesa in rib.
• za začinjanje testenin: preprosto ga prelijte po kuhanih testeninah in dodajte nekaj naribanega sira.
• za pripravo omak: dodajte ga na koncu kuhanja in premešajte, da se dobro poveže z ostalimi sestavinami.
• za pripravo sladic: uporabite ga v biskvitu namesto drugega olja ali pa ga prelijete preko vaniljevega sladoleda
• za namaze: kot namaz na kruhu ali krekerjih, kombinirajte ga s skuto, mletimi bučnimi semeni.



Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.