V Škofji Loki načrtujejo hitrejše zmanjševanje ogljičnega odtisa

Meritve ogljičnega odtisa kažejo, da se emisije na območju škofjeloške občine v zadnjih 20 letih zmanjšujejo. Zmanjšujejo se predvsem emisije iz ogrevanja, povečujejo pa iz industrije in prometa. Za dosego zastavljenih ciljev bo potrebno hitrejše zmanjševanje emisij, zato v občini načrtujejo izdelavo strategije za doseganje podnebne nevtralnosti.

V Škofji Loki načrtujejo hitrejše zmanjševanje ogljičnega odtisa

Občina Škofja Loka je skupaj s preostalimi gorenjskimi občinami leta 2018 podpisala pristopno izjavo h Konvenciji županov, s katero se je zavezala k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov za 40 odstotkov do leta 2030 v primerjavi z emisijami iz leta 2005. Konvencija županov je po sprejetju evropskega zelenega dogovora spodbudila vse občine podpisnice, da obnovijo svojo pristopno izjavo in zvišajo zavezo za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov na 55 odstotkov.

Občina Škofja Loka je k individualnemu izračunu ogljičnega odtisa prvič pristopila v letu 2021. Za prvi izračun ogljičnega odtisa je bilo izbrano leto 2019, izdelan pa je bil tudi izračun za referenčno leto 2005. Letos so izvedli izračun za lansko leto, ki je pokazal, da se emisije v občini zmanjšujejo, vendar pa bo za dosego zastavljenega cilja potrebno hitrejše zmanjševanje.

Kot izhaja iz poročila o ogljičnem odtisu Občine Škofja Loka za leto 2022, ki bo predstavljeno tudi na današnji redni seji škofjeloškega občinskega sveta, so se na določenih področjih emisije toplogrednih plinov v primerjavi z letom 2005 že opazno zmanjšale. To so predvsem emisije iz stanovanjskih in poslovnih stavb ter ravnanja z odpadki.

V primerjavi z letom 2019 je v letu 2022 opazen pozitiven trend povečevanja pridobljene električne energije iz obnovljivih virov, kar zmanjšuje emisije toplogrednih plinov. Bistveno se je povečalo število sončnih elektrarn, in sicer z 72 na 307 sončnih elektrarn, katerih proizvodnja je lani znašala skoraj 6000 megavatnih ur. Prav tako se je povečalo število toplotnih črpalk.

Emisije toplogrednih plinov iz rabe fosilnih goriv za ogrevanje so se zmanjšale tudi v industriji, vendar so se povečale emisije iz industrijskih procesov. Te nastajajo predvsem v podjetju Knauf Insulation in so lahko posledica večjega obsega proizvodnje, izhaja iz poročila o izračunu ogljičnega odtisa. Emisije, ki so se v primerjavi z letom 2005 povečale, so tako predvsem emisije iz industrije, pa tudi prometa.

Občinska uprava in župan Tine Radinja predlagata takojšen začetek aktivnosti za izdelavo strategije in ukrepov za doseganje podnebne nevtralnosti za občino. "Zgolj zavedanje o nevarnosti ni
dovolj, potrebno je hitro in učinkovito ukrepanje s ciljem drastičnega zmanjšanja emisij in preusmeritvijo na obnovljive vire energije," poudarjajo na občini.

Občina lahko spodbudi podjetja k zmanjšanju emisij, načrtuje lahko tudi dodatne ukrepe za zmanjševanje gostote prometa, kot so spodbujanje trajnostnih oblik mobilnosti in urejanje pešpoti, saj je na ravni mesta mogoče večino poti opraviti brez avtomobila. Spodbuja lahko tudi uporabo javnega prometa in večanje deleža vozil na električni pogon.

Dodatno pozornost lahko na občini posvetijo osveščanju občanov o toplogrednem učinku naprav in hladilnih sistemov z F-plini, kot so toplotne črpalke in klimatske naprave, pri čemer ima velik pomen pravilno vzdrževanje in odstranjevanje odsluženih naprav.

Škofjeloški svetniki so že na junijski seji obravnavali tudi poročilo o masnem in koncentracijskem onesnaževanju v lanskem letu. Poročilo je pokazalo, da je še vedno najpomembnejši vir onesnaževanja podjetje Knauf Insulation, predvsem na področju prahu, skupnega organskega ogljika in dušikovih oksidov. V zadnjem času se mu pridružujejo tudi Domel na Trati, Filc in Bosch Rexroth.

V podjetju Knauf Insulation so glede znižanja sproščanja izpustov fluoridov pojasnili, da začenjajo postopek deflorizacije, kar bo imelo neposredni vpliv na znižanje emisij žveplovih oksidov. Škofjeloški svetniki pa so se zavzeli za okrepitev aktivnosti z vodstvom podjetja za takojšnjo vzpostavitev trajnih meritev emisij snovi v zrak in omejitev uporabe fenola in formaldehida v proizvodnem procesu.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.