Ribiči pogin rib v Malem grabnu označili za ekološko katastrofo

V ljubljanskem Malem grabnu, kjer je v soboto poginilo je približno 1,5 tone rib, so poginili so vsi osebki vseh ribjih vrst, tako mladice kot odrasli primerki.

Ribiči pogin rib v Malem grabnu označili za ekološko katastrofo

"Gre za ekološko katastrofo. Škoda je neprecenljiva, če bi jo morali oceniti, pa bi znašala 100.000 evrov ali več," so ocenili v ribiški družini Barje.

Prve informacije s kraja dogodka po njihovih navedbah kažejo, da bi bil lahko vzrok pogina izlitje neznane kemikalije, raven kisika je bila v vodi namreč zadostna. A vzrok pogina zaenkrat ni znan. "Vpliv onesnaženja je zagotovo občuten tudi dolvodno od kraja dogodka, vendar ne moremo oceniti njegovega obsega," so zapisali.

Ribiči so pogin zaznali v soboto zvečer. "Predstavniki laboratorija ELME so v poznih večernih urah vzorčili vodo. V nedeljo pa smo skupaj s policisti in gasilci pregledovali vodotok, 20 članov ribiške družine Barje je iz njega ročno odstranjevalo poginule ribe," so opisali.

"Prizadetega je približno dva kilometra vodotoka. Od območja Koprske ulice so v smeri dolvodno poginile vse ribe in drugi vodni organizmi, tudi zaščitene vrste, denimo nežica," so zapisali. Kot je predsednik ribje družine Barje Bojan Pergovnik v nedeljo povedal za TV Slovenijo, se tega ne da nadomestiti, teh rib se kupiti ne da. "Ta tokokrog je končan, kar pomeni, da naslednjih 10 let ne bo nobene ribe v Malem grabnu," je dejal.

Ribiči ocenjujejo, da so iz vodotoka odstranili približno 10.000 kadavrov. Največ ali 500 kilogramov je bilo mren, nato klenov (300 kilogramov), sulcev (100 kilogramov), podusti, potočnih postrvi, lipanov, drugih manjših vrst in mladic (rdečeoke, pohre, nežice, pisanci). Izjemno velika škoda je po njihovih navedbah nastala tudi na drugih organizmih, zlasti bentosu ter žuželkah, in vodnemu rastlinju.

Kot so dodali, lahko škodo delno nadomestijo tako, da od ribogojcev kupijo vrste odraslih rib, denimo podust in ščuko. Drugih vrst pa ne morejo nadomestiti, saj niso na voljo. "Za oceno celostne rehabilitacije vodotoka moramo počakati vsaj na naslednjo drst, ki bo spomladi 2023," so pojasnili.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.