Regijsko študijsko središče savinjske regije obeležuje 20 let delovanja

V javnem zavodu Regijsko študijsko središče, pristojnem za razvoj visokošolskega izobraževanja na območju savinjske regije, obeležujejo 20 let delovanja.

Regijsko študijsko središče savinjske regije obeležuje 20 let delovanja

Poleg razvoja visokega šolstva skrbijo tudi za promocijo vseživljenjskega učenja. Ustanoviteljice zavoda so sicer ob 25 občinah tudi regijske gospodarske in obrtne zbornice.

Regijsko študijsko središče (RŠS) je ustanovitelj treh visokošolskih zavodov s sedežem v regiji. Prvi visokošolski zavod, fakulteto za varstvo okolja so v Velenju ustanovili leta 2007, sledila je fakulteta za zdravstvene vede v Celju leta 2009 ter visoka šola za proizvodno inženirstvo leta 2010.

Kot je na današnji novinarski konferenci ob obletnici povedala direktorica Katja Esih, so bile podlage za ustanovitev visokošolskih zavodov na področju zdravstva, tehnike in varstva okolja pravilne in utemeljene, saj dolgoročni razvojni dokumenti kot tudi podatki Poklicnega barometra 2021 kažejo veliko pomanjkanje strokovnjakov prav na omenjenih področjih.

Letos so uresničili dolgoletna prizadevanja, saj sta se dva zavoda preoblikovala v fakulteti, na vseh treh zavodih pa so bile pridobljene koncesije za izvajanje rednega študija. Po besedah dekana fakultete za varstvo okolja Boštjana Pokornyja, preoblikovanje odpira možnosti za nadaljnji razvoj, saj pomeni bistveno večjo možnost sodelovanja in vključevanja v raziskovalno-razvojne konzorcije v mednarodnem prostoru, četudi so bili že doslej vpeti v mednarodno sodelovanje.

Na večje možnosti za vzpostavitev podiplomskih študijskih programov upajo tudi na fakulteti za zdravstvene vede, kjer bo njihovo delo po besedah dekana Gorazda Voge odslej še bolj usmerjeno v raziskovalno področje, več poudarka bo tudi na kadrovskem izpopolnjevanju, prav tako bo izjemno obsežno klinično usposabljanje treba prilagoditi tudi rednim študentom.

Na visoki šoli za proizvodno inženirstvo pa novo študijsko leto začenjajo z rednim študijem strojništva, pomembna novost pa je tudi selitev v nove prostore na Kidričevo ulico, saj so z Razvojnim centrom orodjarstva Slovenije sklenili sporazum o partnerskem sodelovanju, tako da bodo z njim po besedah dekana Gašperja Gantarja sodelovali pri nabavi in uporabi opreme ter izvajanju pedagoškega dela.

Na vseh treh visokošolskih zavodih je v iztekajočem se študijskem letu skupaj vpisano 372 študentov, od tega več kot polovica na zdravstveno fakulteto. Končni podatki o vpisu za študijsko leto 2022/23 še niso znani, pričakovati pa je, da bodo zapolnjena vsa vpisna mesta za redni in izredni študij zdravstvene nege ter vsa vpisna mesta za redni študij sodobnega proizvodnega inženirstva in magistrski študijski program varstva okolja in ekotehnologij.

Za tretji prijavni rok bo tako ostalo še nekaj prostih mest za izredni študij sodobnega proizvodnega inženirstva ter za redni in izredni dodiplomski študij varstva okolja in ekotehnologij.

Doslej je s študijem na njihovih visokošolskih zavodih zaključilo 790 diplomantov, od tega 303 na fakulteti za varstvo okolja, 420 na fakulteti za zdravstvene vede in 71 na visoki šoli za proizvodno inženirstvo. Kot poudarjajo v Regijskem študijskem središču, so njihovi študentje visoka zaposljivi.

Ob aktivnostih na področju razvoja in delovanja visokošolskih zavodov, pa aktivno sodelujejo tudi na področju promocije vseživljenjskega učenja z vsakoletnim koordinatorstvom Tednov vseživljenjskega učenja ter organizacije Dneva raziskovalcev.

Z dogodkom, ki bo letos potekal 30. septembra pred Osrednjo knjižnico Celje, se že deseto leto priključujejo evropskemu projektu Noč raziskovalcev, tradicionalnemu dogodku vsak zadnji petek v septembru v številnih evropskih državah.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.