Komunalno podjetje Velenje lani z 1,2 milijona evrov izgube

Komunalno podjetje Velenje je lansko leto ob prihodkih v višini 30,9 milijona evrov sklenilo z 1,2 milijona evrov izgube. Razlogov za to je več, letos podjetje načrtuje pozitivno poslovanje, je danes mestnim svetnikom povedal direktor komunalnega podjetja Gašper Škarja. Največji načrtovani projekt je preobrazba sistema daljinskega ogrevanja.

Komunalno podjetje Velenje lani z 1,2 milijona evrov izgube

Komunalno podjetje Velenje, ki v Šaleški dolini poleg zagotavljanja komunalnih storitev skrbi tudi za oskrbo s toplotno energijo in hladom ter za oskrbo z zemeljskim plinom, je negativno poslovanje pridelalo predvsem pri oskrbi s toploto, in sicer zaradi prenizke prodajne cena v lanskem letu.

"Termoelektrarna Šoštanj je kar trikrat povišala ceno, mi te nismo prevalili na končne uporabnike," je povedal Škarja. Pojasnil je, da so si vseskozi na več načinov prizadevali za ublažitev dviga cene, a so bili žal neuspešni.

Ostale dejavnosti niso tako kritične, so pa letos nato ceno toplote zvišali s 1. februarjem in nato s 1. majem tudi za gospodinjski odjem. Tudi pri oskrbi z vodo so bili prisiljeni s 1. aprilom letos dvigniti cene.

Glavni razlog za zvišanje cene toplotne energije so predvsem stroški emisijskih kuponov. "Če smo bili še v letu 2017 povsem brez obveznosti plačila, pa smo v lanskem letu že več kot 5,6 milijona evrov namenili za nakup emisijskih kuponov," je izpostavil Škarja. Ob tem je sicer komunalno podjetje več kot 760.000 evrov prihranilo s sistemom lastnega naročanja nakupa emisijskih kuponov, saj skuša loviti najbolj primeren čas za nakup, je v predstavitvi poročila o lanskem poslovanju velenjskim mestnim svetnikom dodal Škarja.

Podjetje, ki medtem prevzema tudi vedno več nalog vzdrževanja urbane infrastrukture, je zaradi izkazanega poslovanja sprejelo več ukrepov in izvajanje spremlja na mesečni ravni. S temi ukrepi podjetje, kot je dejal Škarja, trenutno "nekako je likvidno" in ima poravnane vse obveznosti.

Med drugim je aktivno sodelovalo pri pripravi podlag za uredbo, ki predpisuje nadomestilo distributerjem toplote, v septembru so tudi že oddali vlogo za nadomestilo izgube, ki je nastala zaradi prepovedi dviga cene toplote. "Verjamem, da bo popolna in da jo bo tudi agencija za energijo v čim krajšem času odobrila. Govorimo ravno o 1,5 milijona evrih, ki so nam izpadli v poslovanju," je dejal Škarja. Če bo to uspelo skupaj z ostalimi ukrepi, Škarja verjame, da bo poslovanje podjetja letos pozitivno.

Avgustovska ujma je poškodovala tudi infrastrukturo, s katero upravlja komunalno podjetje. Največja je škoda na zajetju in vodovodu Ljubija, kjer je ta ocenjena na od šest do sedem milijonov evrov. Na sedemkilometrskem vodovodu je odneslo okoli 900 metrov vodovoda, katerega lastnice so tri občine. Pretok vode naj bi ponovno vzpostavili v desetih dneh. Za sanacijo škode pričakujejo državna sredstva, pa tudi sredstva iz naslova zavarovanja.

Največji projekt komunalnega podjetja v prihodnjih letih bo preobrazba daljinskega sistema ogrevanja, katerega cilj je postopni izstop iz premoga in v prihodnje proizvodnja celotne toplote iz obnovljivih virov.

Med drugim je trenutno v zaključni fazi izdelava projektne dokumentacije za obnovo izolacij in podporja vročevoda in prenovo toplotnih podpostaj, pridobivajo tudi služnosti. Ocenjena vrednost prve faze preobrazbe sistema znaša 27 milijonov evrov, sofinanciranje je predvideno iz sklada za pravični prehod.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.