Zakaj se ni vedno dobro pretvarjati, da je vse v redu?

Toksična pozitivnost se pojavi, ko nekdo zanika negativna čustva in misli ter se pretvarja, da je vse v redu, tudi ko ni. Takšno vedenje pogosto deluje kot ponujanje preprostih rešitev za kompleksne težave ali preprečevanje izražanja negativnih čustev. Pogosto se pojavi v občutljivih situacijah, kot so težave z neplodnostjo, starševstvom ali duševnim zdravjem.

Zakaj se ni vedno dobro pretvarjati, da je vse v redu?

Čeprav je pozitivnost lahko koristna pri soočanju z življenjskimi izzivi, toksična pozitivnost pogosto vodi v potlačevanje negativnih čustev. Takšno zanikanje lahko dolgoročno poslabša čustveno stanje, saj nepredelana čustva pogosto vplivajo na druge vidike življenja ali se manifestirajo kot stres.

Pomembno je razumeti, da je v redu čutiti negativna čustva. Žalost, jeza, frustracija in drugi neprijetni občutki so normalen del človeške izkušnje. Soočenje s temi čustvi na zdrav način omogoča njihovo predelavo, kar lahko dolgoročno vodi v boljše duševno zdravje.

Za izogibanje toksični pozitivnosti je ključno, da si dovolimo čutiti in izražati svoje občutke brez obsojanja. Sprejetje teh občutkov ne pomeni, da se osredotočamo na negativno, ampak da priznavamo resničnost svojih izkušenj in jim dajemo prostor za predelavo. Podobno je pomembno, da pri drugih ne ponujamo hitrih rešitev za njihove težave, temveč jih poslušamo in jim omogočimo, da izrazijo svoja čustva brez pritiska po "pozitivnem razmišljanju".

Zavedanje, da je biti vznemirjen ali razočaran povsem naravno, je prvi korak k premagovanju toksične pozitivnosti. S tem omogočimo bolj iskreno in sočutno povezovanje s samim seboj in drugimi.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.