Mentalna utrujenost? Osvobodite se je!

Kdo izmed nas se še ni kdaj znašel v situaciji, ko je iskal izgovore za opustitev svojih ciljev, ki zahtevajo trud in vztrajnost? Vendar pa je znanje o teh izgovorih, ki jih imenujemo "mentalne bolečine", prvi korak do osvoboditve.

Mentalna utrujenost? Osvobodite se je!

Pomembno je, da ste potrpežljivi s seboj in zaupate v svojo sposobnost, da si vsak dan vzamete čas za vadbo. Meditacija je ena od številnih praks, ki nam pomaga postati bolj zavedni svojih misli, ne da bi jih jemali preveč resno. Morda se boste zalotili pri misli: "To je neumnost!" A to je le misel, ki ni nujno resnična. Znanstvene študije dokazujejo, da meditacija pomaga pri osvobajanju teh ponavljajočih se misli.

Pogosto se zgodi, da se med meditacijo pojavijo številne misli, ko se ustavimo in se osredotočimo na dihanje. Ključnega pomena je, da jih ne obsojamo, temveč jih preprosto opazujemo in jih pustimo oditi.

Nekateri ljudje čutijo potrebo po razumevanju vsega na intelektualni ravni. To je povsem normalno. Vendar pa vsega, kar doživljamo, ni mogoče razložiti z logiko. Pomnite, da obstajajo izkušnje, ki se jim ne da razložiti.

Dajte si priložnost, da presežete te "mentalne bolečine" in si vsak dan podarite trenutek za prakso. Spomnite se, da so mnogi izmed nas obljubili, da se bodo redno udeleževali telovadnice, a so po nekaj dneh obupali. Uvedba dnevnih navad je prav tako zahtevna kot fizična aktivnost.

Ko se odločite za meditacijo, pogosto um začne ustvarjati misli, občutke in sodbe, katerih edini cilj je, da vas odvrne od vaše odločitve. To so "mentalne bolečine", ki jih bomo opazili, ko se pojavijo, in preprečili, da bi sabotirale naše namene. Cenili bomo njihovo vztrajnost, radovednost in včasih celo smešnost, ter se jih ljubeče poslovili, da nadaljujemo s svojo prakso.

Nepotrpežljivost
Naravna težnja po takojšnjih rezultatih lahko vodi v nepotrpežljivost. "Hočem notranji mir zdaj," ali "Hočem izboljšati svoje odnose zdaj." Ključ do premagovanja te nepotrpežljivosti je, da si ne postavljate pričakovanj. Osredotočite se na uživanje v meditativni praksi, ne glede na rezultate.

Imam veliko misli
Ne mislite, da so se misli nenadoma pojavile, ker ste začeli meditirati. Bile so prisotne že prej. Razlika je, da se jih zdaj zavedate. Misli so del meditativne prakse in jih ne smemo obsojati. Preprosto se vrnite k svoji meditaciji.

Sodbe in samoobsodbe
Pogosta težava je tudi sodba. "Ta meditacija ni zame," "ne morem nehati razmišljati," ali "to je izguba časa." Te sodbe so le izgovori, ki jih uporablja naš um. Pomembno je, da se naučite gledati na stvari z začetniškim umom in se ne obsojate, ko sodite.

Nimam časa
"Nemam časa" je morda najpogostejši izgovor. Vendar pa zaupajte vase in si vzemite čas za prakso. Če uspešno presežete to "sabotažo", boste odkrili, da postajajo vaši dnevi bolj produktivni.

Odlašanje 
Odlašanje je pogosto, a postavite si cilje in se jih držite. Določite, koliko časa boste dnevno namenili meditaciji in se tega držite.

Podcenjevanje meditativne prakse
Ne ocenjujte svoje prakse po trenutnih izkušnjah. Bodite potrpežljivi in čez čas boste opazili pozitivne spremembe.

Dolgčas mi je!
Dolgčas je pogosta izkušnja, ko meditiramo. Pomembno je, da se disciplinirate in se osredotočite na meditacijo.

Dojemanje kot obveznosti
Vaša meditativna praksa ni obveznost. Ne obravnavajte je kot nalogo, temveč kot priložnost za povezovanje s seboj.

Bodite prijazni in potrpežljivi do sebe. Sprejmite vsako meditacijo takšno, kot se razvija, in uživajte v edinem trenutku, ki obstaja: tem trenutku.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.