Avtor uspešnic Harari: Svet potrebuje informacijsko dieto
Izraelski zgodovinar Yuval Noah Harari, ki je znan predvsem po svoji mednarodni uspešnici Sapiens: Kratka zgodovina človeštva, ob današnji poplavi informacij poziva k zmanjšanju njihove uporabe oziroma k "informacijski dieti".
"Informacije so kot hrana. Potrebujemo jo za preživetje, vendar nam lahko prenajedanje škoduje. Enako velja, če se neprestano preobremenjujemo z informacijami," je po poročanju nemške tiskovne agencija dpa povedal za revijo Stern. "Vzeti si moramo čas, da stvari predelamo, razumemo in se vanje poglobimo. Mislim, da svet potrebuje nekakšno informacijsko dieto."
Več informacij ne vodi nujno k večjemu znanju in razumevanju, temveč morda ravno nasprotno, saj je tako danes kot v preteklosti večina informacij v obtoku neresničnih, je povedal Harari. Poudaril je, da današnja prenasičenost z informacijami vodi do tega, da si ljudje ne prisluhnemo več in se težko strinjamo z dejstvi. "Dejansko bi morali reči: Bodite previdni! Ločujte med škodljivimi in koristnimi informacijami!"
Ljudem bi lahko pomagale opozorilne nalepke za informacije, podobne tistim na cigaretnih škatlicah ali vrečkah s čipsom, predlaga avtor uspešnic. "Na teh nalepkah piše, da čips vsebuje 40 odstotkov maščob, sladkor in veliko količino soli. Čips lahko sicer še vedno poješ, vendar se zavedaš, kaj s tem počneš. Pri TikTok videih bi lahko bila vnaprej prikazana opozorila, na primer: Vsebuje 40 odstotkov pohlepa in 20 odstotkov jeze. "Če se odločim, da bom v tistem trenutku svoje možgane napajal s takšno vsebino, bi vsaj vedel, v kaj se spuščam," meni avtor.
V knjigi Sapiens: Kratka zgodovina človeštva, ki mu je prinesla svetovno slavo, Harari razlaga, kako je človek prevzel oblast nad svetom. Njegova najnovejša knjiga z angleškim naslovom Nexus bo izšla v torek, 10. septembra. V njej avtor predstavi, kako je izmenjava informacij hkrati zgradila in preoblikovala svet, ter opozarja na posledice hitrega razvoja umetne inteligence za človeštvo in demokracijo.