Papež Frančišek v novi knjigi: Homoseksualnost ni zločin, to je človeško dejstvo
Papež Frančišek je v svoji novi knjigi z naslovom Upanje ponovno poudaril svoje stališče o homoseksualnosti in pravicah posameznikov v Katoliški cerkvi. "Homoseksualnost ni zločin, to je človeško dejstvo," piše papež, ki obenem zagovarja blagoslove posameznikov, ne glede na njihovo spolno usmerjenost ali življenjske okoliščine.
Nova avtobiografska knjiga, ki obsega 303 strani in je začela izhajati v več kot 100 državah, razkriva papeževe poglede na številne pomembne odločitve v Cerkvi, vključno s sporno odločitvijo iz leta 2024, ki duhovnikom omogoča blagoslavljanje istospolnih parov od primera do primera. Ta ukrep je sprožil razprave med cerkvenimi škofi, zlasti v državah, kjer je takšna praksa naletela na odpor.
"Blagoslovljeni so ljudje, ne razmerja. Vsak v Cerkvi je poklican k blagoslovu, vključno z ločenimi ljudmi, homoseksualci in transspolnimi osebami," izpostavlja papež Frančišek, ki si prizadeva za bolj vključujočo in odprto Cerkev.
Knjiga poleg razmislekov o trenutnih vprašanjih vključuje tudi papeževo osebno pripoved o odraščanju v Buenos Airesu, njegovi škofovski karieri v Argentini in pomembnih odločitvah, ki jih je sprejel kot poglavar Katoliške cerkve.
Papež Frančišek, ki je prejšnji mesec dopolnil 88 let, je v knjigi zapisal, da se počuti zdravega kljub starosti in bolečinam, zaradi katerih se pogosto premika z invalidskim vozičkom. "Dobro sem. Resnica je preprosto ta, da sem star," piše papež, ki zanika možnost odstopa.
Založnik knjige je razkril, da je Frančišek sprva načrtoval objavo knjige po svoji smrti, vendar se je odločil, da jo izda med katoliškim Svetim letom, posvečenim upanju. "Cerkev se vodi z glavo in srcem, ne z nogami," poudarja papež in izraža svojo zavezanost dialogu ter vključevanju v Cerkvi.