Papež Frančišek je razkril zaključni dokument svetovne sinode
V Vatikanu se je končala skoraj štiritedenska svetovna sinoda rimskokatoliške cerkve, pri čemer je papež Frančišek presenetil z takojšnjo objavo zaključnega dokumenta. Običajno papež po koncu sinod komentira dokumente, a tokrat so reformne ideje za preoblikovanje cerkve hitro prišle do cerkvenega ljudstva.
Sinoda je zasedala v Rimu en mesec, udeležilo pa se je 368 glasovalnih upravičencev, vključno s škofi, redovnicami ter neposvečenimi moškimi in ženskami. Vendar pa so se obravnavale tudi težavne teme, zlasti vloga žensk v cerkvi. Kljub burnim razpravami je zaključni dokument priznal, da se vprašanje posvečenja žensk v diakonate še naprej obravnava, kar pomeni, da ostaja odprto. Odlomek o dostopu žensk do diakonata je imel največ nasprotujočih si glasov, a je bil vseeno sprejet.
Švico na sinodi so zastopali Helena Jeppesen-Spuhler, Claire Jonard in škof Felix Gmür, ki so z dokumentom zelo zadovoljni. Škof Gmür je v sporočilu za javnost dejal, da "vrata za diakonat žensk ostajajo odprta" in da se bodo s potrpežljivostjo in vztrajnostjo nadaljevala prizadevanja za to vprašanje.
Druge pomembne točke zaključnega dokumenta se nanašajo na večjo moč za cerkev v regijah. Poudarjeno je bilo, da naj bi se "doktrinarna pristojnost škofovskih konferenc" natančneje opredelila, kar bi omogočilo prilagoditev cerkve kulturnemu kontekstu v posameznih regijah, kar ustvarja manevrski prostor, tudi za cerkev v Švici.
V dokumentu je bilo navedeno tudi, da bi naj laiki imeli večjo besedo pri izbiri škofov. To prakso že delno uveljavlja nekaj škofij, kot je Švica, kjer so škofije s konkordati dosegle določeno soodločanje, medtem ko običajno papež imenuje škofe.
Zgodovinsko gledano se zdi, da je rimskokatoliška cerkev na prelomnici. Papež Frančišek se že dlje časa zavzema za "zdravo decentralizacijo" in dosledno prenaša avtoriteto iz središča Vatikana v regije. Vendar ostaja odprto vprašanje, kako bodo te regije nadaljevale z reformami in novimi pristopi, ki jih predlaga papež.