V prihodnjem tednu poostren nadzor nad varnost vozniki tovornih vozil in avtobusov

V ponedeljek se začenja prva od dveh letošnjih nacionalnih preventivnih akcij za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki bo trajala do 25. februarja in je evropsko usklajena. Koordinira jo Agencija za varnost prometa, policisti pa bodo v prihodnjem tednu izvedli več poostrenih nadzorov nad avtobusi in tovornimi vozili. V letu 2023 so bili vozniki tovornih vozil udeleženi v 2.610 oziroma 3,2 % več glede na leto 2022.

V prihodnjem tednu poostren nadzor nad varnost vozniki tovornih vozil in avtobusov

Povzročili so jih 1.617, oziroma 62 % od vseh nesreč, v katerih so bili udeleženi. V posledicah teh nesreč je življenje izgubilo 8 oseb (7 v letu 2022), od tega trije vozniki tovornih vozil (6 v letu 2022). Izboljšanje je zabeleženo pri številu telesnih poškodb, 37 oseb je bilo hudo poškodovanih (-24,5 %), 322 oseb pa lažje poškodovanih (-15,3 %). V letu 2023 so bili vozniki avtobusov udeleženi v 303 prometnih nesrečah, kar je 2,9 % manj kot v letu 2022. V letu 2023 so povzročili 112 prometnih nesreč oz. 20 več kot v letu 2022. V teh nesrečah so umrle 4 osebe, 5 je bilo hudo poškodovanih, 36 pa lažje poškodovanih.

V letu 2023 je bilo pri voznikih tovornih vozil ugotovljenih 47.229 (38.339 v letu 2022) kršitev cestno-prometnih predpisov. Najpogostejše kršitve so povezane s hitrostjo – 11.568, uporabo mobilnega telefona – 6.707, neuporabo varnostnega pasu – 4.386, varnostno razdaljo – 2.296 in nepravilnostmi na tovoru – 2.348. Pri voznikih avtobusov je bilo ugotovljenih 1.094 kršitev cestno-prometnih predpisov. Najpogostejše kršitve so povezane s hitrostjo – 215, uporabo mobilnega telefona – 101, neuporabo varnostnega pasu – 140, varnostno razdaljo – 18 in nepravilnostmi na tovoru – 13.

Policisti bodo tudi pri rednem delu prioritetno izvajali nadzor nad tovornimi vozili in avtobusi. Nadzor tovornih vozil se bo izvajal na vseh cestah, na avtocestah pa s preusmeritvijo tovornih vozil na kontrolne točke. Nadzori avtobusov bodo potekali tudi na avtobusnih postajališčih, nadzori prevozov potnikov pa se bodo izvajali tudi na avtocestah in hitrih cestah. V nadzorih bodo policisti še posebej pozorni na spoštovanje omejitev hitrosti, tehnično brezhibnost vozil, preobremenjenost, spoštovanje socialne zakonodaje, pravila o nalaganju in pritrjevanju tovora, psihofizično stanje voznikov, uporabo varnostnega pasu ter uporabo naprav in opreme, ki zmanjšujejo voznikovo pozornost. Poostren nadzor nad vozniki tovornih vozil in avtobusov je evropsko usklajen, v več državah bo potekal do nedelje, 25. februarja.

»V letu 2023 so bili vozniki tovornih vozil udeleženi v 2.610 prometnih nesrečah, oziroma v vsaki 7. prometni nesreči na slovenskih cestah. V zadnjih petih letih je zaradi voznikov tovornih vozil umrlo največ motoristov (7 oseb) ter kolesarjev (6 oseb) in potnikov (6 oseb). Število prometnih nesreč z udeležbo voznikov tovornih vozil se je do leta 2019 povečevalo, v letu 2020 je bil zabeležen padec kot posledica epidemije COVID-19. Od leta 2021 dalje se število prometnih nesreč z udeležbo tovornih vozil ponovno povečuje. Agencija za varnost prometa in Policija letos izvajata dve akciji s poostrenim nadzorom in ozaveščanjem voznikov tovornih vozil in avtobusov glede obveznega pripenjanja z varnostnim pasom, neuporabe mobilnega telefona, doslednega zagotavljanja ustrezne varnostne razdalje, načrtovanja poti in počitkov, upoštevanja cestnih razmer, voznike pa znova pozivamo, naj za volan vselej sedejo trezni. Vse voznike opozarjamo na ustrezno pritrjevanje in varen prevoz tovora ter ustrezne pnevmatike,« je pred začetkom akcije dejala mag. Simona Felser, direktorica Agencije za varnost prometa.

Spletni portal Dobrenavade.si  ustvarja pozitivno družbo ter širi in promovira dobre navade med prebivalstvom.

 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.